Notowania

internet
16.03.2010 12:48

Szybki internet w 2013 dla każdego w UE?

Unijna komisarz Neelie Kroes chce ułatwić branży telekomunikacyjnej dostęp do funduszy strukturalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Unijna komisarz Neelie Kroes (na zdjęciu) chce ułatwić branży telekomunikacyjnej dostęp do funduszy strukturalnych. *


Do roku 2013 wszyscy obywatele UE mają mieć dostęp do szerokopasmowego internetu - wynika z dokumentu, do którego dotarł dziennik _ Handelsblatt. _W 2020 roku połowa gospodarstw domowym w UE ma surfować z prędkością nawet ponad 100 Mbitów na sekundę. Wewnętrzny roboczy dokument unijnej komisarz Neelie Kroes definiuje cele dla branży IT i branży telekomunikacyjnej.

Aby wyprowadzić europejską gospodarkę z kryzysu i wzmocnić jej światową konkurencyjność Bruksela stawia w swojej strategii wzrostu _ UE 2020 _ na branżę telekomunikacyjną i internet. Wartość rynku szacowana jest na ponad 660 mld euro.

Już dzisiaj sektor ten odpowiada za jedną piątą wzrostu produktywności. Jednak potencjał ten nie jest jeszcze w pełni wykorzystywany, krytykuje Kroes. - _ Rozdrobnienie rynków, przestarzałe przepisy dotyczące standaryzacji jak również zbyt wiele regulacji są śmiertelnym obciążeniem dla rozwoju _, czytamy w dokumencie _ Cyfrowa agenda dla Europy _, który po uzgodnieniu pomiędzy poszczególnymi resortami zostanie opublikowany pod koniec kwietnia.

Branża oczekuje już z napięciem, co zaproponuje nowa komisarz. Wiodące na rynku firmy oferujące usługi sieciowe są zgodne co do jednego: Jeżeli w przyszłości regulacje nie będą bardziej ukierunkowane na rozwój i innowacyjność, firmy wstrzymają się z inwestycjami w drogie sieci światłowodowe.

Europejskie Stowarzyszenia Dostawców Telekomunikacyjnych (ETNO) domaga się od krajowych regulatorów inicjatyw podatkowych, co miałoby nadać rozpędu inwestycjom w internet szerokopasmowy. _ _

_ - Myślę na przykład o obniżeniu podatku VAT - _ mówi dyrektor ETNO, Michael Bartholomew.

Inicjatywa cyfrowej agendy komisarz Kroes tak daleko nie sięga. Kroes wymienia jednak cały szereg deficytów, które hamują rozwój sektora cyfrowego. Rynki online cierpią nadal z powodu wielu sztucznych barier, które szkodzą sprzedaży internetowej. Także usługi telekomunikacyjne oferowane na 27 rynkach są zbyt rozdrobnione.

Kwestie związane z prawami autorskimi są zdaniem Kroes zbyt kompleksowe i nieprzejrzyste, co prowadzi do niepotrzebnych kosztów. Zaradzić temu ma wprowadzenie jednolitych w całej Europie zasad licencjonowania treści cyfrowych. Komisarz wzywa państwa UE do wprowadzenia do roku 2015 tzw. eGovernment - elektronicznej komunikacji pomiędzy urzędami administracji publicznej i obywatelami.

Dla wszystkich tych planów niezbędne są stabilne ramy prawne, które stworzą niezbędne bodźce inwestycyjne. W tym kierunku mają właśnie zmierzać działania Komisji UE. _ Cyfrowa agenda _ ma także ułatwić dostęp do środków z funduszy strukturalnych UE.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Na internet wydaliśmy tylko 2 proc. środków z UE ]( http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/na;internet;wydalismy;tylko;2;proc;srodkow;z;ue,121,0,597113.html )
* [ 550 mln dolarów kosztowały Amerykanów internetowe oszustwa ]( http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/550;mln;dolarow;kosztowaly;amerykanow;internetowe;oszustwa,108,0,599404.html )
* [ Koniec kolejek: dotacje na e-biznes wreszcie przez internet ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/koniec;kolejek;dotacje;na;e-biznes;wreszcie;przez;internet,227,0,596963.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: internet, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-biznes
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz