Notowania

kryzys we włoszech
18.07.2011 06:40

Tajemnice parlamentarzystów na Facebooku

Obstawa policji dla żon deputowanych, prywatne podróże rządowymi samolotami i zniżki od wielkich koncernów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(andrewmedina/iStockphoto)

Tajemnice przywilejów włoskich parlamentarzystów ujawnia na Facebooku zachowujący anonimowość były pracownik Izby Deputowanych. Jego blog z demaskatorskimi dokumentami przeczytało w weekend ponad 160 tysięcy osób, co jest prawdziwym rekordem.

O osobie, która zapowiada, że zdradzi wszystkie sekrety życia - jak pisze - _ kasty parlamentarzystów _, wiadomo tylko tyle, że jest byłym pracownikiem Izby Deputowanych, zwolnionym po 15 latach pracy bez etatu.

Na portalu społecznościowym publikuje fotokopie dokumentów świadczących o tym, na jakie korzyści materialne mogą liczyć deputowani, którzy co miesiąc otrzymują uposażenia sięgające kilkunastu tysięcy euro razem z różnymi dodatkami.

Zamieścił między innymi zdjęcie ogłoszenia z gmachu Izby o tym, że ze zniżką w wysokości od kilkunastu do 20 procent deputowani mogą kupić samochody jednego z koncernów. Ze skopiowanych rachunków wynika, że mają specjalne zniżkowe taryfy telefoniczne i że na koszt państwa samolotami bezpłatnie latają ich przyjaciele.

Fotokopie autor bloga uzupełnia, jak zapewnia, opowieściami _ z życia wziętymi _, na przykład o żonie jednego z deputowanych, która z policyjną obstawą chodzi na zakupy.

Były pracownik Palazzo Montecitorio, gdzie mieści się Izba Deputowanych, tłumaczy też, jak polityk może dostać ochronę ze służbowym samochodem. Wystarczy - wyjaśnia - znaleźć zaufaną osobę, która wyśle anonimowy list z pogróżkami pod adresem parlamentarzysty bądź jego bliskich.

W blogu można przeczytać również: _ - Dziewięciu fryzjerów, zatrudnionych w zakładzie w parlamencie, zarabia po 11 tysięcy euro miesięcznie. Jak to możliwe, że wszyscy mówią z tym samym akcentem? I jak to możliwe, że z tym samym akcentem mówi były przewodniczący Izby, który ich zatrudnił? _

Na drugiej stronie czytaj, jakie konsekwencje może mieć publikacja na Facebooku

_

_

Media zwracają uwagę na to, że popularność bloga i tego profilu na Facebooku oraz imponujące tempo, w jakim przybywa nowych czytelników - obecnie ponad 10 tysięcy na godzinę - to we Włoszech prawdziwy fenomen. Publicyści nie wykluczają, że może to być początek mobilizacji społecznej przeciwko przywilejom parlamentarzystów i polityków wszystkich szczebli. Przypomina się, że nawet w okresie wyrzeczeń, wymaganych przez uchwalony właśnie rządowy program oszczędnościowy, deputowani i senatorowie nie zgodzili się na radykalne obniżki swych uposażeń, najwyższych w Europie.

ZOBACZ, JAK WŁOSI PROTESTUJĄ PRZECIW BERLUSCONIEMU:

Dziennik _ La Repubblica _ podkreśla, że _ wściekły bezrobotny _, jak go nazwano, już wywołuje strach w politykach, a to, co robi, staje się _ faktem politycznym _, który mobilizuje zwykłych obywateli. Czy z wyrażanego na razie tylko w internecie gniewu i oburzenia narodzi się społeczny protest? - zastanawiają się komentatorzy.

Ale prasa zauważa też, że cała ta demaskatorska operacja to osobista zemsta za zwolnienie z pracy. Dlatego niektórzy komentatorzy już teraz przestrzegają przed nazywaniem autora bloga _ włoskim Assange'em _. On to robi z prywatnych pobudek - przypominają.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t113221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rekord;biurokracji;na;sycylii;czy;to;juz;absurd,193,0,873921.html) Rekord biurokracji na Sycylii. Czy to już absurd? Deputowani z Sycylii latają do Rio de Janeiro i Dubaju. Utrzymanie urzędów kosztuje na wyspie ponad miliard euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t113223.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlosi;zaciskaja;pasa;maja;pakiet;oszczednosciowy,83,0,873811.html) Włosi zaciskają pasa. Mają pakiet oszczędnościowy Włosi będą płacić za wizyty u lekarza. Politycy będą mniej zarabiać. _ - Bardzo chciałbym dać Włochom to, co obiecałem, ale teraz nie jest to możliwe _- mówi premier Berlusconi.
Tagi: kryzys we włoszech, włochy, parlamentarzyści, przywileje, facebook, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz