Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Takiej korupcji w farmacji jeszcze nie było

0
Podziel się:

Brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline wydała 4,9 mld dolarów na korumpowanie lekarzy i urzędników, by zwiększyć sprzedaż i ceny leków oferowanych w Chinach.

Takiej korupcji w farmacji jeszcze nie było
(Ian Wilson/CC/Flickr)
bEUmqvIl

Brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline korumpowała lekarzy i urzędników, by zwiększyć sprzedaż i ceny leków oferowanych w Chinach. Pieniądze przekazywane były za pośrednictwem agencji turystycznych i innych firm - poinformowała policja.

Od 2007 roku GSK przekazała blisko 4,9 mld dol. ponad 700 firmom, które pośredniczyły w jej zabiegach o pozyskanie życzliwości wpływowych osób.

Czterech wysokiej rangi chińskich menedżerów zostało zatrzymanych w związku z tą aferą - powiedział prowadzący śledztwo w srpawie GSK oficer policji Gao Feng. Dodał też, że nie podjęto na razie żadnych kroków wymierzonych w brytyjskich obywateli.

bEUmqvIn

Brytyjski koncern farmaceutyczny poinformował, że o informacje o dochodzeniu przekazano mu dopiero w lipcu i jak dotąd nie znalazł dowodów na próby korumpowania kogoś w Chinach przez pracowników firmy. Zastrzegł jednak, że będzie współpracował z chińskimi władzami.

W zeszłym tygodniu chiński resort bezpieczeństwa ujawnił, że śledztwo wykazało, iż przedstawiciele koncernu przekupywali pracowników służby zdrowia w Chinach, by stosowali leki tej firmy. Nie ujawniono jednak wówczas wysokości sum przeznaczonych na korumpowanie lekarzy i urzędników. Poinformowano tylko, że śledztwo w tej sprawie prowadzono w Szanghaju oraz w Changsha i Zhengzhou (środkowe i wschodnie Chiny).

W czerwcu firma GSK informowała, że zbadała anonimowe doniesienia o rzekomych łapówkach, wręczanych przez jej pracowników lekarzom w Chinach, ale nie znalazła żadnych dowodów, które wskazywałyby na naganne postępowanie.

Chińskie ministerstwo poinformowało w poniedziałek, że dochodzenie wykazało, iż największa brytyjska firma farmaceutyczna przekupywała - przez długi okres - chińskich urzędników państwowych, stowarzyszenia medyczne, przedstawicieli władz, szpitale i lekarzy.

bEUmqvIt
Czytaj więcej w Money.pl
Dostały raka, wytoczyły proces koncernowi Cztery siostry oskarżyły koncern Eli Lilly o to, że zachorowały na raka piersi po tym jak ich matka, gdy była w ciąży, zażywała wytwarzany przez tą firmę lek hormonalny
Firmy farmaceutyczne ujawniają komu płacą Koncerny tłumaczą, że nie chcą ukrywać swoich powiązań. Na Zachodzie od lat ujawniają takie dane. W Polsce były to dotychczas pojedyncze przypadki.
Poważne zarzuty wobec globalnego koncernu Chiński resort bezpieczeństwa ujawnił, że śledztwo wykazało, iż przedstawiciele koncernu GlaxoSmithKline przekupywali pracowników służby zdrowia w Chinach, żeby stosowali leki tej wielkiej firmy farmaceutycznej.
bEUmqvIO
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)