Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport lotniczy
30.03.2015 06:18

Tanie linie lotnicze każą płacić pilotom za możliwość prowadzenia samolotu

W najgorszej sytuacji są osoby młode, które czasem wręcz płacą operatorom za latanie, by w ten sposób zdobyć doświadczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Charles Rincheval/Flickr)

"Nietypowo" zatrudnieni piloci są zagrożeniem dla bezpieczeństwa lotniczego. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie. Spośród ponad 6 tysięcy pilotów, którzy wzięli udział w badaniu, 1/6 była zatrudniona w sposób, który może mieć negatywne konsekwencje w ich codziennej pracy.

Chodzi m.in. o pilotów nie związanych bezpośrednio z żadną linią lotniczą, którzy są zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej lub na umowach bez zagwarantowanej minimalnej pensji. Powoduje to, że mają oni często bardzo słabe warunki socjalne.

Siedmiu na dziesięciu samozatrudnionych pilotów pracuje dla tanich linii lotniczych. W najgorszej sytuacji są osoby młode, które czasem wręcz płacą operatorom za latanie, by w ten sposób zdobyć doświadczenie. Wtedy niechętnie też zgłaszają ewentualne problemy techniczne, by nie stracić lotu, za który sami zapłacili. Zdarza się też, że piloci są pod presją, by latać z minimalnym poziomem paliwa albo mimo choroby.

Eksperci wskazują, że powody tej sytuacji są luki w prawie pracy lub niewłaściwie wprowadzane w życie przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: transport lotniczy, piloci, pasażerowie, linie lotnicze, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, z rynku, najważniejsze, marketing i zarządzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz