Notowania

ropa naftowa
19.04.2013 21:13

Terminal naftowy rafinerii Neftochim może stracić licencję

Możliwość utraty licencji pojawiła się, gdy inspekcja Agencji Celnej stwierdziła, że rozplombowano liczniki, które powinny automatycznie przekazywać urzędowi skarbowemu dane o ilości przepływającej ropy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Terminal naftowy największej na Bałkanach rafinerii Neftochim koło czarnomorskiego portu Burgas może zostać pozbawiony licencji. Bułgarska rafineria należy do rosyjskiego koncernu Łukoil.

Możliwość utraty licencji pojawiła się, gdy inspekcja Agencji Celnej stwierdziła, że rozplombowano liczniki, które powinny automatycznie przekazywać urzędowi skarbowemu dane o ilości przepływającej ropy. Według szefa agencji Wanio Tanowa do kraju de facto nielegalnie sprowadzono ropę wartości co najmniej 5 mln lewów (2,5 mln euro).

Tanow zwolnił dzisiaj kierownictwo burgaskiego oddziału celnego - szefa i jego dwóch zastępców, przeciwko którym wszczęto postępowania dyscyplinarne. Liczniki zostały rozplombowane celowo - podkreślił.

Jest to druga poważna akcja Agencji Celnej w rafinerii Neftochim. W lipcu 2011 r. agencja pozbawiła już licencji składy celne i terminal naftowy tego kombinatu petrochemicznego. Neftochim nie dostosował się bowiem do obowiązujących przepisów i nie zainstalował wymaganych przez urząd skarbowy liczników, dostarczających automatycznie informacji o akcyzie, jaka producent jest winien fiskusowi. Po pół roku, kiedy liczniki zainstalowano, i po osobistej interwencji właściciela Łukoilu Wagita Alekperowa licencje przywrócono.

Neftochim, największy kombinat petrochemiczny na Bałkanach, wytwarza 9 proc. PKB Bułgarii. Jest największym podatnikiem w kraju. Rafineria ma 40-procentowy udział w bułgarskim rynku paliw. Posiada sieć ponad 200 stacji benzynowych. Obroty Neftochimu wynoszą 3 mld dolarów rocznie. Sprzedano go rosyjskiemu koncernowi w 1999 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest zgoda rządu na wielką inwestycję Zgodę na budowę wydał minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2015 r.
Łukoil stawia na jeszcze większą ekspansję Prezes rosyjskiej spółki Wagit Alekpierow zaznaczył, że w 2013 roku koncern planuje zwiększyć wydobycie tego surowca o około 1-1,5 procent.
Miał walczyć z mafią, a brał od niej łapówki Dochodzenie wszczęto po ujawnieniu przez media i prokuraturę kilkudziesięciu dokumentów dotyczących dwóch prowadzonych przeciwko Fłorowowi śledztw, które następnie zostały umorzone.
Tagi: ropa naftowa, rafineria, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz