Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tesco się ratuje. Zamyka supermarkety, tnie koszty

0
Podziel się

Zwyczajnie nie stać nas na działalność w takim zakresie, jak dotychczas - powiedział mediom.

Tesco się ratuje. Zamyka supermarkety, tnie koszty
(Gene Hunt/CC/FLickr)
bEigxuSZ

Sieć supermarketów Tesco, największa w Wielkiej Brytanii poinformowała o planach zamknięcia 43 sklepów i wycofaniu się z zaplanowanych inwestycji w 49 dalszych. Firma chce też zmniejszyć koszty o 30 proc.

Informację o planach ogłosił nowy dyrektor generalny Tesco Dave Lewis. _ Zwyczajnie nie stać nas na działalność w takim zakresie, jak dotychczas _ - powiedział mediom. _ - Tesco to wspaniała firma, która znalazła się pod silną finansową presją. Usiłujemy ożywić jej model i sprostać finansowym wyzwaniom _.

Główna siedziba Tesco w Cheshunt w Hertfordshire zostanie zamknięta, a część pracowników uznanych za niezbędnych, zostanie przeniesiona do Welwyn Garden City. Lewis nie ujawnił, jak decyzje te przełożą się na poziom zatrudnienia.

bEigxuTb

Akcjonariusze nie otrzymają końcowej dywidendy za ostatni rok, a zakładowy fundusz emerytalny, jeden z najbardziej szczodrych w kraju zostanie zamknięty. Dział specjalistycznych badań konsumenckich i rynkowych Dunnhumby może zostać sprzedany.

Niewykluczona jest też sprzedaż niektórych operacji zagranicznych w Azji i Europie Wschodniej, gdzie Tesco obecne jest na rynku polskim i węgierskim. _ Jesteśmy zdecydowani utrzymać wszystkie zagraniczne operacje do czasu, aż zdecydujemy inaczej _ - zaznaczył Lewis.

W ub. r. zmniejszył się udział Tesco w rynku brytyjskim z powodu ekspansji tańszych konkurentów Aldi i Lidl, a z drugiego, droższego końca Waitrose oraz Marks & Spencer.

Policyjna komórka ścigania przestępstw finansowych na dużą skalę (SFO - Serious Fraud Office) prowadzi dochodzenie przeciwko firmie w związku z nieprawidłowościami księgowania, których efektem było uszczuplenie zysków o 263 mln funtów. Efektem nieprawidłowości było zawieszenie w czynnościach czterech wysoko postawionych dyrektorów firmy.

bEigxuTh

Biuro prasowe Tesco w Polsce na pytanie PAP, czy planowane są zamknięcie jakiś sklepów tej sieci w naszym kraju odpowiedziało, że _ Tesco w Europie Środkowej obecne jest w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. W trakcie dzisiejszej publikacji wyników Grupa Tesco nie informowała o jakichkolwiek decyzjach dotyczących międzynarodowych rynków _.

Według informacji na stronie internetowej Tesco Polska sieć posiada w naszym kraju ponad 450 super - i hipermarketów. Zatrudnia 30 tys. osób i oferuje produkty 1500 polskich dostawców.

Czytaj więcej w Money.pl

bEigxuTC
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)