Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

TNS Polska: Polacy oczekują wiarygodnych informacji

0
Podziel się:

10 proc. z nas nie przeznaczyłoby na ten cel więcej niż 5 zł miesięcznie - wynika z badań TNS Polska.

TNS Polska: Polacy oczekują wiarygodnych informacji
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)
bEISVYMl

Choć 81 proc. Polaków deklaruje, że wiarygodne informacje są dla nich ważne, to tylko 19 proc. jest gotowych zapłacić za dostęp do nich - wynika z badań TNS Polska. 10 proc. nie przeznaczyłoby na ten cel więcej niż 5 zł miesięcznie.

Znacznie mniej badanych byłoby skłonnych płacić za dostęp do informacji więcej: 5 proc. do 10 zł, 3 proc. do 20 zł a tylko 1 proc. jest gotowych płacić za informacje powyżej 20 zł miesięcznie. 81 proc. ankietowanych w ogóle nie chce płacić za dostęp do informacji.

Zdaniem autorów badania, świadczy to o tym, że Polacy uważają wiarygodne informacje za standard, za który nie powinno się płacić. - Chcemy mieć darmowy dostęp do wiarygodnych informacji i uważamy, że mamy do tego prawo - czytamy w podsumowaniu badań "Wiarygodne informacje - czy są dziś w cenie?".

bEISVYMn

Jak pokazały badania TNS Polska, ponad połowa Polaków deklaruje, że interesuje się prawie wszystkim. 69 proc. ankietowanych wskazało, że interesuje się kulturą i rozrywką oraz polityką krajową, pracą i edukacją - po 61 proc.

Po 58 proc. badanych zadeklarowało zainteresowanie gospodarką oraz sportem. 56 proc. szuka informacji dotyczących nauki i techniki, a 52 proc. interesuje się polityką światową.

Najpopularniejszym źródłem informacji dla Polaków jest telewizja - 81 proc. respondentów czerpie informacje na interesujące ich tematy przede wszystkim z telewizyjnych programów informacyjnych.

Znacznie rzadziej wiarygodnych informacji poszukujemy w internetowych serwisach informacyjnych (33 proc.). Wśród innych internetowych źródeł informacji znalazły się fora internetowe (11 proc.), serwisy społecznościowe (10 proc.) i blogi (5 proc.).

bEISVYMt

Internet jest znacznie ważniejszym źródłem informacji dla ludzi w wieku 15-39 lat niż dla starszych. "Ludzie młodzi częściej korzystają z internetu, który jest dla nich nie tylko podstawowym źródłem informacji lub rozrywki, ale także miejsce społecznej aktywności" - podsumowuje TNS.

Polacy czerpią informacje także z radia (22 proc.), prasy codziennej (20 proc.) i tygodników (14 proc.). Dla 23 proc. ankietowanych źródłem informacji są krewni, przyjaciele i znajomi.

Badanie TNS Polska "Wiarygodne informacje - czy są dziś w cenie?" zostało przeprowadzone w dniach 13-18 marca 2015 r., na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, metodą wspomaganych komputerowo wywiadów bezpośrednich (CAPI).

Czytaj więcej w Money.pl
"Sprawy w kraju idą w złym kierunku" 55 proc. badanych uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu.
Nastroje konsumentów się poprawiły. Jak? TNS Polska zwraca jednak uwagę, że index pozostaje ujemny, co oznacza, że odsetek ocen negatywnych przewyższa odsetek ocen pozytywnych.
W Polsce źle się dzieje. Zobacz nowy sondaż Wśród optymistów przeważają zwolennicy PO (63 proc. pozytywnych ocen wobec 26 proc. negatywnych) i PSL (38 do 37 proc.), a także ludzie w wieku 15-19 lat, osoby z licencjatem lub wyższym wykształceniem.
bEISVYMO
business news
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)