Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kanada
04.12.2010 08:30

To dobre czasy dla bogatych Kanadyjczyków

Majętni Kanadyjczycy stają się bogatsi w tempie niespotykanym od lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VirtualErn/CC/Flickr)

Przez ostatnich dziesięć lat bogaci Kanadyjczycy stawali się bogatsi w tempie niespotykanym od lat.

Z danych o zamożności Kanadyjczyków wynika, że obecnie około 246 tysięcy osób zarabia średnio 405 tysięcy dolarów kanadyjskich rocznie (około 1,2 mln zł). To 1 proc. podatników - tych najbogatszych. I to właśnie dzięki wzrostowi zarobków takich jak oni - szefowie firm i członkowie zarządów - w ostatnich dziesięciu latach średni dochód kanadyjskiego podatnika wzrósł. Najzamożniejszy jeden procent Kanadyjczyków zarobił w latach 1997-2007 32 procent wszystkich zarobków zatrudnionych w kraju.

Jak podkreśliła cytowana w komunikacie prasowym Armine Yalnizjyan, ekonomistka Canadian Centre for Policy Alternatives i autorka raportu, ostatni raz w historii Kanady jeden procent najbogatszych miał tak duży udział w dochodach Kanadyjczyków w latach 20. minionego wieku. Później różnice między dochodami zmalały. Na przykład po drugiej wojnie światowej, aż do roku 1977, udział najbogatszych w ogólnych dochodach spadł z 14 proc. do 7,7 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t86414.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/kanada;najatrakcyjniejszym;krajem;na;swiecie,139,0,706443.html) Kanada najatrakcyjniejszym krajem na świecie
Opracowanie, w którym analizowano trendy z ostatnich 90 lat, zwraca uwagę, że do wzrostu zarobków najbogatszych przyczyniły się dodatkowo zmniejszone podatki. Jeszcze w 1948 roku najwyższa stopa podatkowa wynosiła 80 proc. Do 2009 roku najwyższe opodatkowanie osobistych dochodów spadło do 42,9 proc., czyli do poziomu z lat 20.

Według danych cytowanych w raporcie, dwie trzecie zasobów pieniężnych Kanadyjczyków, czyli aż 1,78 bln dolarów, należy do zaledwie 3,8 proc. gospodarstw domowych.

CCPA jest kanadyjskim niezależnym instytutem badawczym. Raport opublikowano w przeddzień ukazania się zestawienia w dwutygodniku "Canadian Business" o 100 najbogatszych Kanadyjczykach. Na czele rankingu znajduje się szacowana na 23,36 mld dolarów rodzina Thomson z Toronto - właściciele m.in. agencji Thomson Reuters i główny udziałowiec jednego z najważniejszych kanadyjskich dzienników - "The Globe and Mail". Na drugim miejscu jest Galen Weston, szef firmy kontrolującej jedną z największych kanadyjskich sieci supermarketów, wart 8,5 mld dolarów. Na ostatnim miejscu listy jest Andre Chagnon, działający w branży mediów (Videotron Ltee), wart już tylko 0,54 mld dolarów.

Tagi: kanada, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz