Siedemnaście lat temu Polska uzyskała pełny dostęp do Internetu. 20 grudnia 1991 roku USA zniosły blokadę na połączenia komputerowe z naszego kraju.
Za narodziny internetu w Polsce uznawana jest data 17 sierpnia 1991 roku. Tego dnia z baraku przed Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze dotarł pierwszy wysłany z naszego kraju e-mail.
20 grudnia 1991 roku to data nie mniej istotna. Równo siedemnaście lat temu Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w łączności z naszego kraju. Polska uzyskała pełny dostęp do globalnej sieci.
Do internetu dostęp miała tylko garstka wybrańców:
- Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
- Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego
- Centrum Informatyczne Uniwersytetu Warszawskiego
- Centrum Astronomicznym PAN
- Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie
- Akademickie Centrum Komputerowe AGH w Krakowie
- pojedyncze komputery na uczelniach w Krakowie, Toruniu i Katowicach
Po siedemnastu latach liczbę polskich internautów podaje się w milionach. Według ostatnich szacunków Eurostatu, na początku tego roku co drugi Polak mógł się nazywać internautą.
źródło: GUS, NetTrack
(2008 - szacunki Eurostatu po pierwszym kwartale)
Szerokopasmowe łącza internetowe dziś pozwalają łączyć się z siecią z prędkością liczoną w megabitach na sekundę, co pozwala oglądać telewizję, słuchać radia i sprawnie przesyłać nawet bardzo duże pliki. Ale nie zawsze było tak różowo. Pierwsze łącza internetowe miały przepustowość 9600 kb/s. Trudno nawet wyobrazić sobie taką prędkość. Na wyobraźnię niech zatem podziała przykład: pobranie z sieci zwykłej płyty CD trwałoby przy tej prędkości nieco ponad tydzień. Dziś zajmuje kilkadziesiąt minut.
Kamienie milowe
Domena .pl została utworzona nieco wcześniej, bo w 1990 roku. Trzy lata później w sieci zadebiutowała pierwsza polska strona internetowa. W 1993 roku Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego uruchomił nieistniejący już projekt Polska Strona Domowa, czyli Polish Home Page. Kolejne dwa lata czekaliśmy na pierwszy polski portal internetowy: Wirtualną Polskę. Rok później zadebiutował w sieci pierwowzór Onetu.
| Powrót do przeszłości... | |
| --- | --- |
| [
Dzisiaj, według danych NASK, zarejestrowanych jest już prawie półtora miliona domen .pl, a na polski internet składa się z około 8 milionów stron www. Tylko w tym roku, do listopada Polacy zarejestrowali już ponad 700 tysięcy nowych adresów internetowych. Prawie tyle samo, co w całej dotychczasowej historii polskiego internetu!
- KALENDARIUM
- 20 października 1993 pierwsza polska strona www: Polish Home Page
- 1995 Wirtualna Polska, pierwszy polski portal
- 2 czerwca 1996 powstaje OptimusNet (rok później działa już jako Onet.pl)
- czerwiec 1996 TP SA uruchamia dostęp do internetu przez modemy
- grudzień 1996 rusza serwer darmowych kont e-mail free.polbox.pl
- 14 października 1998 Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi uruchomił pierwszy w Polsce rachunek z dostępem przez Internet (na jego bazie powstał wirtualny mBank)
- grudzień 1999
startuje Allegro.pl
- 2000 w internecie pojawia się Money.pl
- 26 września 2001 rusza polska Wikipedia
- 11 września 2003 NASK wprowadza do użytku domeny ze znakami narodowymi
- 11 listopada 2006 startuje serwis społecznościowy Nasza-Klasa.pl
| Powrót do przeszłości... | |
| --- | --- |
| [
]( # )Money.pl, luty 2001 | allegro, grudzień 1999 |
| [
]( # )google, listopad 1998 | TP SA grudzień 1996 |
Internet w ciągu siedemnastu lat stał się drugim pod względem znaczenia medium na świecie. Popularnością ustępuje jedynie telewizji. Również w Polsce jest podobnie. Dość powiedzieć, że największa sieciowa społeczność, skupiona w istniejącym niewiele ponad dwa lata serwisie Nasza-Klasa.pl skupia dziś 11 milionów osób. Należy do niej co czwarty Polak, wliczając emigrantów.
Internet dźwignią handlu
Internet to nie tylko informacje. To cała gałąź gospodarki. Choć od czasu uruchomienia pierwszego rachunku bankowego z dostępem przez internet minęło zaledwie 10 lat, dziś 60 procent internautów ma produkty finansowe, które kupili w sieci, a internetowy handel, wliczając w to aukcje internetowe, wart jest szacunkowo 12,8 miliarda złotych rocznie.
A że gdzie pieniądze, tam i złoczyńcy, wypada wspomnieć, że pierwsze włamanie z Polski do komputera za granicą odnotowane zostało już wiosną 1992 roku.
źródło: IAB, Sklepy24.pl, Internet Standard
2008 - prognoza
Dzięki swojej specyfice, internet stał się drugim medium pod względem wydatków na reklamę. Jeszcze piętnaście lat temu nikt pewnie się tego nie spodziewał.
| Krótka historia reklamy internetowej |
| --- |
|
Tomasz Pudlis Dyrektor handlowy Money.pl Pierwsza graficzna reklama w internecie pojawiła się w 1994 r w USA na stronach HotWired i była to reklama jednego z telekomów AT&T. Unikalne było to (dziś to oczywiście standard), że linkowała bezpośrednio do strony reklamodawcy, czyli zapewniała interaktywność. Pierwsze reklamy były wykonywane w formacie GIF i zawierały proste animacje. Początki reklamy internetowej w Polsce to przeszczepianie schematów zza oceanu. Podstawowym formatem był wówczas banner 468x60 najpierw w formacie GIF następnie FLASH. Szybkość ówczesnych łączy była bardzo ograniczona dlatego graficy prześcigali się w ilości klatek możliwych do z animowania w limicie kilobajtów przypadających na kreację reklamową (przede wszystkim w formacie GIF). Poszczególni gracze na rynku reklamowym tworzyli i starali się upowszechnić własne nazwy dla niektórych form reklamy, czego przykładem może być _ Poltergeist _ czy _ Charlie Behind _.
Pierwszy to obecny _ Interstitial _ a drugi _ Pop-Under _ czyli krewniak znienawidzonego przez internautów okienka _ Pop-Up _. _ Pop-upy _ i _ Pop-Undery _ obok bannerów (następnie większych billboardów) stanowiły o reklamie internetowej do czasu zastosowania przez producentów przeglądarek www domyślnych blokad _ niechcianych wyskakiwajek _. Początki internetu w Polsce to również postępująca edukacja w tym obszarze. Już nie zdarzają się zapytania o możliwość emisji w internecie billboarda... w rozmiarze 6x3 metra, czy próba dostarczenia materiałów do e-mailingu w postaci zaadresowanych kopert (papierowych). |
Pierwsze metody promowania produktów w sieci polegały na dodawaniu sponsorowanych komunikatów dl elektronicznych listów. Przełom przyszedł w 1993 roku,kiedy pojawiła się przeglądarka Mosaic. Pierwsza, która potrafiła wyświetlać pliki graficzne.
źródło: IAB Polska
2008 - prognoza
Od tego momentu reklama internetowa przeżywa niczym nie ograniczony boom. W Polsce od 2000 do 2007 wartość rynku reklamy internetowej wzrosła 46-krotnie. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii polscy reklamodawcy wydali więcej na promocję w internecie niż na reklamy w stacjach radiowych, a szacunki na ten rok mówią o przekroczeniu psychologicznej bariery miliarda złotych.
Jaka przyszłość czeka internet?
Internet potrafi już dziś zastąpić wszystkie tradycyjne media, z telewizją włącznie. Ma zastosowanie w rozrywce, biznesie, sztuce... trudno znaleźć dziedzinę życia, w której nie miałby dziś udziału.
Eksperci przewidują, że przyszłością internetu jest interaktywność. Społeczności web 2.0, rosnący e-biznes, wirtualna administracja, cybernetyczna polityka, łącznie z wyborami przeprowadzanimi w sieci. Internet bez wątpienia niejednokrotnie zaskoczy nas swoimi możliwościami i polami zastosowań.
Zobacz, jak przyszłość sieci widzi dr. Vinton G. Cerf z Google, zwany _ Ojcem Internetu _:
Jest jednak jeden warunek: internet musi wytrzymać presję własnej popularności. A zagrożenie jest wbrew pozorom całkiem realnie. OECD ogłosiła niedawno, że kres takiego internetu, jaki znamy, nastąpi za niewiele ponad dwa lata. Według szacunków organizacji, na początku 2011 roku zabraknie adresów internetowych. Już dziś wykorzystanych jest ponad 85 procent wszystkich zasobów globalnej sieci.
Świat bez internetu trudno sobie nawet wyobrazić. Na szczęście - nie trzeba. Chuck Norris ma wszystko zgrane na dyskietkę.
daty pochodzą z kalendarów NASK i icm.edu.pl
archiwalny wygląd stron internetowych za web.archive.org
- ZOBACZ TAKŻE:
- Reklama w internecie - lokomotywa marketingu 2009
- Wyprzedziliśmy Unię w dostępie dzieci do internetu
- Powstanie sąd internetowy
- Prawie połowa Polaków ma w domu internet
- Dlaczego warto należeć do biznesowej e-społeczności?
- Biznes stawia na telefonię internetową. Jest dużo taniej
- Obroty e-aptek urosną o 1000 procent