Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"To nie recesja przyczynia się do bezrobocia wśród młodych"

0
Podziel się:

Zdaniem Bartosza Kaczmarczyka, prezesa Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego S.A., osłabiona koniunktura potęguje tylko negatywne zjawiska na rynku, które utrudniają młodym ludziom podjęcie pracy.

"To nie recesja przyczynia się do bezrobocia wśród młodych"
(Bartosz Kaczmarczyk fot. PHR mat.pras.)
bECGlpyZ

Osiem miliardów euro - tyle w latach 2014-2020 Unia Europejska chce przeznaczyć na walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi. Do Polski w ciągu najbliższych dwóch lat na ten cel mogą trafić nawet 2 miliardy złotych. Czy ta kwota wystarczy, by zmniejszyć odsetek osób bez pracy, który w Polsce w grupie wiekowej 15-24 lata wynosi aż 27,4 procenta?

O powadze problemu, jakim jest bezrobocie wśród młodych, świadczą już nie tylko dane statystyczne dotyczące samej liczby bezrobotnych, ale również obawy o przyszłą pracę wyrażane przez absolwentów._ _

_ - Z badania przeprowadzonego przez Tredence Institute wynika, że w Polsce aż 66,5 proc. absolwentów obawia się o swoją karierę. Takich zmartwień nie ma tylko 20,4 proc. badanych. Nic dziwnego - przeciętnie absolwenci w Polsce szukają pracy ponad 5 miesięcy _ - mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego S.A.

bECGlpzb

Działania Komisji Europejskiej są odpowiedzią na kryzys ekonomiczny i gospodarczy, który dotknął niektóre kraje Unii i przyczynił się do wzrostu bezrobocia. Ale za brak pracy dla młodych nie odpowiada jedynie recesja.

_ - Kryzys tylko spotęgował negatywne zjawiska, które w rzeczywistości przyczyniają się problemu młodych ludzi na rynku pracy. Są to z jednej strony konkurencja ze strony starszych, bardziej doświadczonych kolegów, z drugiej zaś brak wsparcia w postaci staży i szkoleń zawodowych pozwalających młodzieży postawić pierwsze kroki. Poważnym problemem jest również mała liczba programów finansowych skierowanych do przedsiębiorców, które sprawiłyby, że zatrudnianie młodych byłoby bardziej opłacalne _ - mówi Bartosz Kaczmarczyk.

Chociaż planowane wsparcie finansowe UE w walce z bezrobociem wydaje się wysokie, to niestety pieniądze nie rozwiążą wszystkich problemów.

- _ Konieczne jest opracowanie zmian systemowych oraz zmiana mentalności, które sprawią, że młodzi chętniej będą chcieli się przekwalifikowywać oraz z większą odpowiedzialnością planować swoją karierę. Młodzi w wyborze kierunku kształcenia i studiów nie mogą sugerować się tylko aktualnymi trendami, ale powinni brać pod uwagę rzeczywiste potrzeby rynku pracy. Zadanie państwa powinno polegać na pomocy w wyborze przez nich odpowiedniej ścieżki edukacji _ - dodaje Bartosz Kaczmarczyk.

bECGlpzh

Wysokie bezrobocie wśród młodych to nie tylko niewykorzystany potencjał ludzki, ale również spadek konsumpcji i niewielki poziom inwestycji. Doskonale widać to na przykładzie Włoch, gdzie pracownicy w średnim wieku już teraz oszczędzają pieniądze dla swoich dzieci w obawie, że za kilka lat nie znajdą one żadnej pracy.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Tak polskie firmy walczą o pracowników IT -_ Warto stawiać na nieoszlifowane diamenty - osoby bez doświadczenia, ale pełne pasji i zaangażowania _ - uważa Remigiusz Efinowicz, członek zarządu Hicron.
Nowe inwestycje w Łodzi. Elfa Pharm wyda tu 8 mln zł To ósme zezwolenie na działalność w łódzkiej strefie ekonomicznej wydane w tym roku. Zadeklarowane inwestycje wyniosą w sumie ponad 243 mln zł. Dzięki nim utworzonych zostanie 720 nowych miejsc pracy.
Wzrasta liczba upadłości firm. Dlaczego? Od początku tego roku sądy wydały postanowienia o upadłości 455 polskich przedsiębiorstw. To o 7 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
bECGlpzC
business news
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)