Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gates
23.03.2010 05:59

Toshiba i Bill Gates chcą budować razem reaktor atomowy

Reaktor ma pracować przez 100 lat bez uzupełniania paliwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum//CC/Flickr)

*Bill Gates rozważa zainwestowanie gigantycznych prywatnych środków w reaktor nowej generacji - zwany TWR, zdolny pracować 100 lat bez uzupełniania paliwa. *

Budowy miałaby się podjąć finansowana przez twórcę Microsoftu amerykańska spółka joint-venture TerraPower. Rozpoczęła ona właśnie rozmowy z Toshibą, ze względu na doświadczenie i know-how, jaki japońska firma posiada w dziedzinie energii nuklearnej - pisze agencja Kyodo.

Wejście TWR do użytku może zająć ponad dekadę, ale że względu na niskie koszty operacyjne oczekuje się, że nowym reaktorem zainteresowane będą kraje rozwijające się.

TWR ma być również bezpieczniejszy od tradycyjnych reaktorów.

Toshiba, która kupiła amerykańską firmę Westinghouse Electric Co. pracuje obecnie nad reaktorem ultrakompaktowym, zwanym _ S4 _ - Super-Bezpieczny, Mały i Prosty (_ 4S _ - ang. Super-Safe, Small and Simple), który może pracować nieprzerwanie przez 30 lat.

Technologia użyta do produkcji _ 4S _ może być zastosowana przy pracy nad TWR - mówią przedstawiciele zarządu Toshiby.

Bill Gates, który ostatnio interesował się globalnym ociepleniem i innymi kwestiami związanymi z ekologią i klimatem jest inicjatorem współpracy między Toshibą a firmą TerraPower, której jest de facto właścicielem.

Tagi: gates, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz