Notowania

japonia
18.09.2012 07:25

Toyota i Nissan również zawieszają produkcję w Chinach

Kolejne japońskie koncerny podjęły taką decyzję w następstwie protestów. Zobacz, jak zareagowały rynki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W Japonii znacząco spadły ceny akcji niektórych dużych firm. To reakcja na zawieszenie działalności tych przedsiębiorstw na terenie Chin. Przyczyną jest konflikt między Tokio a Pekinem o sporne wyspy.W dół, o ponad 2, a nawet 5 procent, poszły ceny akcji między innymi producentów samochodów - Nissana i Hondy. *

Aktualizacja: 11:00

Ceny akcji sieci detalicznej FastRetailing spadły o siedem procent. Produkcję na terenie Chin wstrzymały także takie firmy jak Sony, Toyota, Mazda, Canon i Panasonic.

Zawieszenie działalności jest tymczasowe, ale istnieją obawy, że konflikt może trwać. _ W 2005 roku były podobne protesty, ale szybko się uspokoiły. Pozostał jednak niesmak i niektórzy Japończycy, zwłaszcza z rodzinami, nie chcieli przyjeżdżać do pracy do swoich firm w Chinach _ - mówi mieszkający w Pekinie amerykański dziennikarz Ted Plafker.

W Chinach, w antyjapońskich protestach biorą udział dziesiątki tysięcy ludzi. Spór dotyczy wysp Senaku, które rząd Japonii kupił od prywatnego właściciela. Chiny roszczą sobie jednak prawa do tego archipelagu. Zapowiadane są kolejne antyjapońskie protesty. Koncerny motywują swą decyzję koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa personelu.

Toyota podała, że wstrzymała produkcję częściowo, a decyzję podejmie kierownictwo poszczególnych zakładów i salonów sprzedaży. Nissan, który w ub. roku wyprodukował w Chinach blisko 1,2 mln aut, wstrzymał produkcję w dwóch z trzech zakładów. Wcześniej Honda poinformowała, że wstrzymuje produkcję w pięciu zakładach. Jej roczna produkcja w Chinach wynosi ok. 970 tys. samochodów.

_ Bezpieczeństwo pracowników to priorytet numer jeden _ - powiedział rzecznik Toyoty, który dodał, że niektóre salony współpracujące z Toyotą odniosły straty w wyniku weekendowych protestów. Toyota zatrudnia w Chinach blisko 26 tys. pracowników i montuje tam 800 tys. aut rocznie.

Koncerny samochodowe podały, że wstrzymanie produkcji obowiązuje do środy włącznie. Jak poinformował wcześniej Panasonic Corp, fabryki, gdzie produkcja została wstrzymana, zostaną ponownie otwarte po oszacowaniu strat. Nie sprecyzowano jednak, kiedy to nastąpi. Firma Canon Inc zapowiedziała, że w związku z antyjapońskimi protestami zawiesiła w poniedziałek i wtorek produkcję w trzech spośród czterech swoich fabryk w Chinach.

W trakcie weekendu tłumy demonstrantów obrzucały kamieniami budynki ambasady Japonii w Pekinie, plądrowały japońskie fabryki, sklepy i restauracje oraz niszczyły samochody japońskich marek podczas protestów przeprowadzonych w wielu miastach Chin.

Według analityków, spór o wyspy zaczyna uderzać w japońskie firmy działające w Chinach. _ Ewidentnie widać, że japońskie firmy bezpośrednio padają ofiarą protestów _ - ocenił w rozmowie z BBC Shaun Rein z China Market Research Group.

Według niego japońscy producenci mogą przez to szukać możliwości prowadzenia działalności poza Chinami. _ Mogą rozważać przeniesienie produkcji do Tajlandii lub innych państw, które chętniej przywitają japońskie inwestycje _ - dodał Rein.

W jego ocenie takie decyzje mogą mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy Chin oraz całościowo na stosunki handlowe między Chinami i Japonią, będącymi największymi gospodarkami w Azji.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez bezludne wyspy niszczą japońskie auta Władze Chin zapewniły, że będą chronić obywateli Japonii oraz ich własność. Wezwały też uczestników antyjapońskich demonstracji, które przybrały na sile w miniony weekend, by wyrażali swój protest w sposób zgodny z prawem.
Dwa wielkie koncerny zawieszają produkcję Panasonic i Cannon nie będą produkować w Chinach.
Chcieli zaatakować japońską ambasadę Zaostrzający się spór pomiędzy Japonią i Chinami o archipelag bezludnych wysp na Morzu Wschodniochińskim przybrał na sile w ciągu ostatnich kilku dni.
Tagi: japonia, protesty, produkcja, toyota, nissan, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz