Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Turyści będą płacić. 10 dolarów za wjazd do USA

0
Podziel się:

Unia Europejska już zapowiada wprowadzenie działań prewencyjnych.

Turyści będą płacić. 10 dolarów za wjazd do USA
(Terry Wha/CC BY 2.0/Flickr)

Turyści są już przyzwyczajeni, że kasuje się ich na każdym kroku. Opłaty lotniskowe, opłaty za użytkowanie dróg, za wejście do parków i na plażę - państwo zna wiele możliwości poproszenia podróżnych do kasy. Na nowy pomysł wpadli właśnie Amerykanie: w przyszłości globtroterzy będą płacili za wjazd do USA 10 dolarów od osoby.

W ubiegłym tygodniu, kiedy podczas poruszającego przemówienia prezydent Obama obiecywał dotrzymanie dyscypliny budżetowej, senat opowiedział się imponującą większością głosów za wprowadzeniem nowej opłaty.

Senatorzy cieszą się już z możliwego źródła dochodu, którym nie będzie podatnik amerykański. Kiedy wkrótce do pomysłu przychyli się Izba Reprezentantów oraz prezydent, co jest już niemal pewne, dzięki zagranicznym turystom zacznie płynąc rzeka pieniędzy.

*W ubiegłym roku USA *odwiedziło 58 milionów turystów, jednak badania dowodzą, że mimo kryzysu gospodarczego mogłoby być ich o wiele więcej. Wielu turystów rezygnuje z wizyty w USA z powodu ścisłych kontroli granicznych oraz obaw przed powtórzeniem zamachów z 11 września. Z analiz wynika, że dzięki odpowiednim działaniom informacyjnym i reklamowym do kraju można by przyciągnąć co najmniej 1,6 mln gości więcej.
Jednak pieniądze te nie będą przeznaczone na usprawnienie trwających w nieskończoność kontroli granicznych. Goście mają płacić za akcje PR.

Opłata będzie wędrowała na konto nowej agencji, która będzie zachwalała na całym świecie uroki kraju od Miami po San Francisco. Kompletnie zwariowany pomysł: turyści płacą za akcję reklamową kraju, który i tak obrali już za cel swojej podróży.

Planowana opłata ukrywa się w ustawie pod nazwą Travel Promotion Act 2009. Demokraci oraz republikanie przedłożyli ją w kongresie, ponieważ branża hotelarska i turystyczna bije na alarm:

_ - Odwiedza nas coraz mniej zagranicznych turystów, szczególnie tych zamożnych _ - można usłyszeć narzekania. W porównaniu do roku ubiegłego wpływy branży zmalały prawie o jedną czwartą.

Opłaty mają ponosić wszyscy, którzy nie podlegają obowiązkowi posiadania wizy, na przykład Niemcy oraz obywatele innych 28 europejskich państw. Unia Europejska kipi z wściekłości i grozi wprowadzeniem działań prewencyjnych. Amerykanów to jednak nie rusza.

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)