Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tyle zarabiają menedżerowie banków z GPW

0
Podziel się:

1,57 miliona złotych - tyle średnio zarabiają bankowcy. Ale rozbieżności w ich wynagrodzeniach są spore. Rekordzista zarobił niemal 6 milionów złotych w ciągu roku.

Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP
Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP (Jacek Waszkiewicz / Reporter)

Średnio 1,57 miliona złotych zarobili w zeszłym roku menedżerowie banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę doradczą Sedlak&Sedlak. Najbardziej produktywnymi menedżerami okazali się zarządzający bankiem PKO BP, w tym prezes Zbigniew Jagiełło, ponieważ na każdą 1 zł ich wynagrodzenia przypadło 1435 zł przychodu dla banku.

Najwięcej, bo 5,86 mln zł zarobił wiceprezes zarządu Banku Handlowego - Misbah Ur-Rahman-Shah, natomiast najlepiej wynagradzanym prezesem był szef Pekao Luigi Lovaglio, którego pensja wyniosła 4,56 mln zł.

W sumie, dziesięciu najlepiej zarabiających menedżerów łącznie zarobiło w 2012 roku ponad 31 mln zł. Z 115 menedżerów uwzględnionych w rankingu dochody 84 osób były wyższe niż 1 mln zł - zaznaczono w raporcie.

Średnie zarobki wszystkich prezesów wyniosły 2,5 mln zł. a płace połowy z nich mieściły się w przedziale od 1,94 mln zł do 3,28 mln zł. W porównaniu z 2011 rokiem zarobili oni o 3 proc. więcej. Wiceprezesi zarobili średnio 1,42 mln zł, zaś płace członków zarządów sięgały 1,63 mln zł. W porównaniu do roku poprzedniego ich wynagrodzenia spadły odpowiednio o 5,6 proc. i 6,6 proc..

Jak wynika z raportu, wśród menedżerów banków występowała duża rotacja zatrudnienia. Na 115 osób, które zajmowały stanowiska w zarządach w 2012 roku, 29 nie przepracowało pełnego roku. Ci, którzy przepracowali cały rok zarabiali średnio po 1,67 mln zł.

Jednym z czynników, który różnicował wynagrodzenia osób zasiadających w zarządach banków była liczba zatrudnionych. Menedżerowie najmniejszych banków, w których liczba pracujących osób nie przekraczała 4 tys., otrzymywali najniższe płace. W ich przypadku mediana wynagrodzeń ukształtowała się na poziomie 1,17 mln zł. Najwyższe zarobki otrzymywano w spółkach zatrudniających od 8 tys. do 10 tys. osób, gdzie mediana płac wyniosła 2,55 mln zł.

Najwyższe zarobki kadry zarządzającej odnotowano w 2008 (średnio 1,95 mln zł) a najniższe w 2009 (1,38 mln zł). W porównaniu do roku 2009 wynagrodzenia członków zarządów w 2012 roku wzrosły o 21 proc., ale nadal są niższe o 14 proc. niż w 2008 roku.

Analitycy pochylili się też nad wielkością funduszu wynagrodzeń zarządów banków. Okazuje się, że najwięcej na pensje osób zarządzających przeznaczył BRE Bank 22 mln 952 tys. 469 zł. W BZ WBK fundusz ten sięgnął 22 mln 697 tys. 150 zł, a w Banku Handlowym 19 mln 156 tys. zł.

W raporcie zbadano również produktywność i rentowność funduszy wynagrodzeń w poszczególnych bankach. _ Najwyższą produktywnością charakteryzowały się wynagrodzenia członków zarządów PKO BP, gdzie każdy 1 zł zainwestowany w wynagrodzenia menedżerów generował 1 tys. 435 zł przychodu. Średni wskaźnik produktywności funduszy wynagrodzeń dla banków wyniósł 376 zł _ - napisano w raporcie.

Badaniem objęto następujące banki: Nordea Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Millennium, Getin Holding, Bank Zachodni WBK, Bank Handlowy, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Getin Noble Bank, BRE Bank, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Bank BPH, BNP Paribas Bank Polska, Bank Gospodarki Żywnościowej, Alior Bank.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozew zbiorowy przeciwko mBankowi Pozew złożyło ponad tysiąc osób. Bank się nie ugina. Zapewnia, że była to pierwsza w Polsce oferta, stworzona przy współpracy z klientami.
Akcje po 47,99 - duża sprzedaż w bankowości Transakcja wymaga m.in. zgody prezesa UOKiK, ukraińskiego Urzędu Antymonopolowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego.
Prezes największego banku podał się do dymisji Andreas Artemis, prezes Bank of Cyprus, podał się do dymisji. Jest przeciwny planowanemu obciążeniu posiadaczy kont bankowych kosztami ratowania państwa przed bankructwem.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)