Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fiat
09.09.2011 18:34

Tyski Fiat osiągnie zysk mimo spadku produkcji aut

W pierwszej połowie tego roku Fiat Auto Poland wyprodukował około 269 tys. aut, co stanowi 83 proc. ubiegłorocznej produkcji w tym czasie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fiat)

Spółka Fiat Auto Poland, do której należy tyska fabryka samochodów Fiata, zamknie 2011 r. pozytywnym wynikiem finansowym, mimo spodziewanego spadku produkcji aut - poinformował członek zarządu spółki do spraw finansowych, Czesław Świstak.

W ubiegłym roku po raz pierwszy od wielu lat FAP zanotował stratę netto w wysokości ponad 81,5 mln zł, którą tłumaczono m.in. bijącym w eksporterów umocnieniem złotego. W tym roku nie ma zagrożenia związanego z kursami walut m.in. dlatego, że cała sprzedaż eksportowa fakturowana jest w złotówkach.

_ - Spodziewamy się, że tegoroczny wynik finansowy będzie pozytywny, choć obserwowany w ostatnim czasie spadek popytu na samochody niewątpliwie wpłynie na wysokość wyniku _ - powiedział Świstak, uczestniczący w Katowicach w prezentacji oferty samochodów użytkowych Fiata.

Jak mówił, o skali zmniejszenia popytu może świadczyć m.in. fakt, że w pierwszym półroczu zeszłego roku tyska fabryka pracowała, oprócz dni roboczych, także przez 18 sobót. W tym samym czasie tego roku zakład pracował tylko w jedną sobotę. Dodatkowo we wrześniu nie będzie produkcji przez dwa dni robocze - załoga weźmie w tym czasie zbiorowy urlop. Każdy dzień bez produkcji to ponad 2 tys. aut mniej.

_ - Mniejsza ilość wyprodukowanych samochodów przy określonym poziomie kosztów stałych nie może pozostać bez wpływu na wyniki _ - zaznaczył Świstak.

W lipcu tego roku przedstawiciele FAP nieoficjalnie prognozowali, że wynik finansowy spółki netto za 2011 r. może wynieść około 200 mln zł. W piątek Świstak nie chciał odnieść się do tych prognoz, wyjaśniając, że wobec zmniejszenia produkcji trudno obecnie o precyzyjne szacunki; na pewno jednak - jak zaznaczył - wynik będzie gorszy, niż prognozowano jeszcze kilka tygodni temu.

W tym roku tyska fabryka Fiata spodziewa się wyprodukowania około 500 tys. samochodów, nie wiadomo jednak, czy uda jej się przekroczyć ten poziom. W ubiegłym roku produkcja wyniosła ok. 533,5 tys. samochodów i była mniejsza niż rok wcześniej.

W pierwszej połowie tego roku zakład wyprodukował około 269 tys. aut, co stanowi 83 proc. ubiegłorocznej produkcji w tym czasie.

Dzisiaj w Katowicach i Sosnowcu przedstawiciele Fiata przedstawili ofertę firmy w zakresie samochodów dostawczych. Fiat Professional jest tu liderem krajowego rynku, z udziałem (według danych za osiem miesięcy 2011) w wysokości 20,2 proc. i sprzedażą ponad 5,3 tys. aut. W tym czasie sprzedaż samochodów użytkowych w Polsce wzrosła o 12 proc. wobec tego samego okresu roku ubiegłego.

Kolejny w rankingu w tym segmencie Citroen ma 13,4 proc. udziału w rynku, a Peugeot i Renault odpowiednio 11,4 i 11,3 proc. 9 proc. tego rynku należy do Forda, a 6,9 proc. do Volkswagena. Liderem rynku jest fiat ducato, którego udoskonalone wersje zaprezentowano w piątek w Katowicach.

Czytaj więcej na temat Fiata
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t88896.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/mniejsza;produkcja;fiatow;w;tyskiej;fabryce,222,0,817118.html) Mniejsza produkcja fiatów w tyskiej fabryce W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku, z taśm montażowych zjechało o 16 proc. mniej samochodów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t128982.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/tyski;fiat;robi;sobie;wolne,5,0,903685.html) Przez auta pójdą na przymusowy urlop Winna jest mniejsza liczba zamówień na nowe samochody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t86949.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielka;inwestycja;fiata;pod;znakiem;zapytania,97,0,874337.html) Fiat zamrozi inwestycje na 20 mld euro? Sąd pracy w Turynie orzekł, że dyrekcja koncernu złamała prawa związkowe.
Tagi: fiat, business news, nowe samochody, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, aktualności, najważniejsze, motoryzacja, moto
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz