Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tyski Fiat osiągnie zysk mimo spadku produkcji aut

0
Podziel się

W pierwszej połowie tego roku Fiat Auto Poland wyprodukował około 269 tys. aut, co stanowi 83 proc. ubiegłorocznej produkcji w tym czasie.

Tyski Fiat osiągnie zysk mimo spadku produkcji aut
(Fiat)
bErxwsdN

Spółka Fiat Auto Poland, do której należy tyska fabryka samochodów Fiata, zamknie 2011 r. pozytywnym wynikiem finansowym, mimo spodziewanego spadku produkcji aut - poinformował członek zarządu spółki do spraw finansowych, Czesław Świstak.

W ubiegłym roku po raz pierwszy od wielu lat FAP zanotował stratę netto w wysokości ponad 81,5 mln zł, którą tłumaczono m.in. bijącym w eksporterów umocnieniem złotego. W tym roku nie ma zagrożenia związanego z kursami walut m.in. dlatego, że cała sprzedaż eksportowa fakturowana jest w złotówkach.

_ - Spodziewamy się, że tegoroczny wynik finansowy będzie pozytywny, choć obserwowany w ostatnim czasie spadek popytu na samochody niewątpliwie wpłynie na wysokość wyniku _ - powiedział Świstak, uczestniczący w Katowicach w prezentacji oferty samochodów użytkowych Fiata.

bErxwsdP

Jak mówił, o skali zmniejszenia popytu może świadczyć m.in. fakt, że w pierwszym półroczu zeszłego roku tyska fabryka pracowała, oprócz dni roboczych, także przez 18 sobót. W tym samym czasie tego roku zakład pracował tylko w jedną sobotę. Dodatkowo we wrześniu nie będzie produkcji przez dwa dni robocze - załoga weźmie w tym czasie zbiorowy urlop. Każdy dzień bez produkcji to ponad 2 tys. aut mniej.

_ - Mniejsza ilość wyprodukowanych samochodów przy określonym poziomie kosztów stałych nie może pozostać bez wpływu na wyniki _ - zaznaczył Świstak.

W lipcu tego roku przedstawiciele FAP nieoficjalnie prognozowali, że wynik finansowy spółki netto za 2011 r. może wynieść około 200 mln zł. W piątek Świstak nie chciał odnieść się do tych prognoz, wyjaśniając, że wobec zmniejszenia produkcji trudno obecnie o precyzyjne szacunki; na pewno jednak - jak zaznaczył - wynik będzie gorszy, niż prognozowano jeszcze kilka tygodni temu.

W tym roku tyska fabryka Fiata spodziewa się wyprodukowania około 500 tys. samochodów, nie wiadomo jednak, czy uda jej się przekroczyć ten poziom. W ubiegłym roku produkcja wyniosła ok. 533,5 tys. samochodów i była mniejsza niż rok wcześniej.

bErxwsdV

W pierwszej połowie tego roku zakład wyprodukował około 269 tys. aut, co stanowi 83 proc. ubiegłorocznej produkcji w tym czasie.

Dzisiaj w Katowicach i Sosnowcu przedstawiciele Fiata przedstawili ofertę firmy w zakresie samochodów dostawczych. Fiat Professional jest tu liderem krajowego rynku, z udziałem (według danych za osiem miesięcy 2011) w wysokości 20,2 proc. i sprzedażą ponad 5,3 tys. aut. W tym czasie sprzedaż samochodów użytkowych w Polsce wzrosła o 12 proc. wobec tego samego okresu roku ubiegłego.

Kolejny w rankingu w tym segmencie Citroen ma 13,4 proc. udziału w rynku, a Peugeot i Renault odpowiednio 11,4 i 11,3 proc. 9 proc. tego rynku należy do Forda, a 6,9 proc. do Volkswagena. Liderem rynku jest fiat ducato, którego udoskonalone wersje zaprezentowano w piątek w Katowicach.

Czytaj więcej na temat Fiata
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t88896.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/mniejsza;produkcja;fiatow;w;tyskiej;fabryce,222,0,817118.html) Mniejsza produkcja fiatów w tyskiej fabryce W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku, z taśm montażowych zjechało o 16 proc. mniej samochodów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t128982.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/tyski;fiat;robi;sobie;wolne,5,0,903685.html) Przez auta pójdą na przymusowy urlop Winna jest mniejsza liczba zamówień na nowe samochody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t86949.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielka;inwestycja;fiata;pod;znakiem;zapytania,97,0,874337.html) Fiat zamrozi inwestycje na 20 mld euro? Sąd pracy w Turynie orzekł, że dyrekcja koncernu złamała prawa związkowe.
bErxwseq
business news
nowe samochody
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)