Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
foxconn
07.08.2010 08:00

U producenta iPhone'a znów śmierć

22-latka wypadła z okna budynku. Koncern od długiego czasu walczy z plagą samobójstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(egorgrebnev/CC/Flickr)

Tajwański koncern Foxconn potwierdził śmierć 22-letniej pracownicy działu opakowań fabryki w prowincji Jiangsu, na wschodzie Chin. Kobieta zginęła w środę, wypadając z okna hotelu pracowniczego.

Policja wszczęła śledztwo, którego celem jest ustalenie, czy śmierć 22-latki nastąpiła w wyniku samobójstwa. W tym roku w Chinach życie odebrało już sobie 13 pracowników Foxconna, w tym 10 w fabryce w Shenzhen, na południu kraju.

W reakcji na samobójstwa pracowników wokół budynków firmy rozciągnięto siatki bezpieczeństwa i zapowiedziano zatrudnienie psychologów. Pracowników podzielono na 50-osobowe grupy, których członkowie mają pilnować się nawzajem, obserwując, czy któryś z kolegów nie wykazuje oznak utraty równowagi emocjonalnej.

Ponadto w czerwcu koncern - który produkuje m.in. iPhone'y - dwukrotnie ogłosił podwyżki, w wyniku których podwojono płace chińskich pracowników koncernu. Obecnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 2 tys. juanów (290 dolarów).

Działacze oskarżają firmę o sztywny styl zarządzania, zbyt szybko przesuwające się taśmy produkcyjne, wojskową dyscyplinę i zmuszanie do pracy ponad siły. Jak mówią, osoby mieszkające w hotelu pracowniczym prawie ze sobą nie rozmawiają z powodu wyczerpania.

Foxconn produkuje iPhony, iPady i inne elektroniczne gadżety dla takich firm jak Apple, Sony, Dell, Nokia i Hewlett-Packard.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: foxconn, iphone, pracownicy, fabryka, śmierć, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz