Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE: Koniec gigantycznych odpraw dla menedżerów

0
Podziel się:

Obecnie wielomilionowe premie dostają oni nawet wtedy, gdy zostawiają firmę w złym stanie.

UE: Koniec gigantycznych odpraw dla menedżerów

*UE chce ograniczenia nadmiernych zarobków i odpraw dla menadżerów banków i instytucji finansowych. *

Obecnie wielomilionowe odszkodowania i premie prezesi banków czy korporacji dostają nawet wtedy, kiedy zostawiają swoją firmę w katastrofalnej kondycji._ _

_ - Trudna sytuacja na rynkach sprawia, że kwestia zarobków i odpraw wypłacanych menadżerom staje się tym bardziej aktualna i drażliwa _ - powiedział w Brukseli przedstawiciel francuskiego przewodnictwa w UE.

Projekt deklaracji, która ma być przyjęta na spotkaniu ministrów finansów UE w Luksemburgu zawiera zapis, że chociaż regulowanie płac i odpraw należy przede wszystkim do udziałowców firm, pracodawców i związków zawodowych, to kraje członkowskie także mają coś do powiedzenia.

Dyplomata zapowiedział, że zalecenia dotyczą zwiększenia kontroli akcjonariuszy nad zarobkami menadżerów najwyższego szczebla, przejrzystości tych zarobków oraz ich uzależnienia - w większym stopniu, niż to jest obecnie - od wyników finansowych przedsiębiorstw.

Chodzi też o ograniczenie takich dodatków jak akcje. Uznano, że takie gratyfikacje mogą prowadzić do konfliktu interesów, kiedy prezesi firm decydują np. o fuzjach i przejęciach firm, w których mają udziały.

Zalecenia będą niewiążące dla krajów członkowskich. Ewentualne restrykcje wprowadzane tylko w jednym kraju miałyby ograniczony skutek z uwagi na ponadnarodowy charakter działalności wielu firm, zwłaszcza w sektorze bankowym. Ponadto brak współpracy grozi _ ucieczką _ menadżerów do krajów, gdzie takich ograniczeń nie ma.

| SZEF DEXII REZYGNUJE Z ODPRAWY |
| --- |
| We Francji i w Belgii wielkie oburzenie wywołała odprawa w wysokości 3,7 mln euro dla szefa francusko-belgijskiego banku Dexia, który w tym tygodniu uniknął upadku tylko dzięki pilnemu dokapitalizowaniu przez rządy w Paryżu i Brukseli w wysokości 6,4 mld euro. Po fali krytyki w mediach, francuska minister finansów Christine Lagarde osobiście wymogła na Axelu Millerze zrzeczenie się odprawy, uzależniając od tego zastrzyk gotówki dla upadającego banku. |

Oryginalny pomysł na ograniczenie gigantycznych odpraw zgłosili belgijscy Zieloni. Nie mają nic przeciwko odprawie w wysokości miesięcznej pensji za każdy przepracowany w firmie rok. Nadwyżkę proponują obłożyć podatkiem w wysokości 100 proc. Na razie nie wiadomo, czy belgijski rząd opowie się za taką legislacją.

| ZWIĄZKOWCY PRZECIW ODPRAWOM |
| --- |
| O zlikwidowanie przepaści między zarobkami przeciętnych pracowników a kadry zarządzającej od dawna apelują europejskie związki zawodowe. Według obliczeń związkowców, 20 najlepiej opłacanych szefów europejskich przedsiębiorstw zarabia 300 razy więcej (ok. 8,5 mln euro rocznie) niż przeciętny pracownik. |

CZY ODPRAWY MENEDŻERÓW POWINNY BYĆ REGULOWANE PRZEZ UE?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)