Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opel
14.03.2009 07:51

UE koordynuje pomoc dla Opla

Niemiecki producent stara się w Europie o kredyty i poręczenia na 3,3 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kraje UE, gdzie swoje fabryki ma - należący do znajdującego się na skraju upadku koncernu General Motors -Opel obiecały w Brukseli koordynowanie ewentualnych środków pomocy - ogłosiła Komisja Europejska.

Spotkanie ministrów z przedstawicielami amerykańskiego szefostwa koncernu GM z Detroit zorganizowała Komisja Europejska. Chodziło jej nie tylko o uniknięcie rywalizacji poszczególnych krajów, które za wszelką cenę chcą ratować swoje fabryki, ale też wyjaśnienie zamierzeń amerykańskich władz firmy co do przyszłości europejskich zakładów, zatrudniających w sumie ok. 55 tys. osób.

_ - Wszyscy uczestnicy (...) potwierdzili potrzebę spójnego i skoordynowanego politycznego podejścia wobec europejskiego przemysłu samochodowego - ogłosiła KE po spotkaniu. - Zgodzili się na zapewnienie, że nie będą podjęte żadne krajowe środki bez wcześniejszego poinformowania i skoordynowania z innymi zainteresowanymi krajami _.

KE uznała, że wszystkie cele spotkania zostały wobec tego osiągnięte.

ZOBACZ TAKŻE:

O nierówne traktowanie zakładów Opla w różnych krajach UE wprost oskarżył władze w Detroit belgijski minister ds. przedsiębiorstw Vincent Van Quickenborne. Zatroskany o los fabryki w Antwerpii skarżył się, że _ jest asymetria w informowaniu _. - _ Jest plan GM Europe i obiecano nam w Detroit, że go zobaczymy. Do dziś go nie widzieliśmy, choć inne kraje - tak _ - powiedział.

Zaapelował o prawdziwy _ plan europejski _ uzgodniony przez wszystkie kraje, gdzie Opel ma fabryki. Ostrzegł przed _ środkami protekcjonistycznymi na rzecz jednych fabryk kosztem innych _.

Reprezentujący Polskę na spotkaniu wiceminister gospodarki Marcin Korolec podkreślił, że ważne jest wymienić się informacjami _ co do zamierzeń poszczególnych rządów w stosunku do przemysłu samochodowego _.

Opel stara się w krajach europejskich o poręczenia bądź kredyty w wysokości 3,3 mld euro. Rząd Niemiec uzależnia pomoc dla spółki od przedstawienia przez GM Europe przejrzystej, możliwej do zaakceptowania koncepcji dotyczącej jej przyszłości. Przedstawiany dotąd plan ratunkowy władze w Berlinie uznały za niewystarczający.

General Motors ma w Europie zakłady w Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii, Szwecji i Hiszpanii. 80 proc. działalności koncernu przypada na Opla, który - jak wiele innych koncernów samochodowych - boryka się obecnie z dramatycznym spadkiem sprzedaży nowych aut.

KE uważa jednak, że nie dzieje się tak tylko na skutek kryzysu gospodarczego; niemiecki komisarz UE ds. przemysłu Guenter Verheugen wprost zarzucił szefostwu w Detroit błędy w zarządzaniu, które sprowadziły na firmę kłopoty.

Kłopoty Opla w Polsce

Problemy amerykańskiego koncernu nie ominęły także gliwickiej fabryki Opla, gdzie w tym tygodniu dyrekcja zapowiedziała zwolnienia dalszych 250 pracowników. Od jesieni zatrudnienie zmniejszyło się tam o podobną liczbę osób. Już wcześniej zatrudniająca w końcu grudnia ok. 2850 pracowników fabryka przeszła z systemu trzyzmianowego na dwuzmianowy w związku ze zmniejszeniem liczby zamówień i ograniczeniem produkcji.

Zdaniem Korolca, leżące w specjalnej strefie ekonomicznej gliwickie zakłady i tak są w lepszej sytuacji niż wiele innych.

_ - Fabryka Opla w Gliwicach jest w sytuacji zupełnie wyjątkowej w stosunku do innych fabryk General Motors w Europie. W ramach pomocy regionalnej ta fabryka może skorzystać z pomocy rzędu ok. 145 mln euro - przekonywał. - Nie wiem, czy gdziekolwiek indziej w Europie taka pomoc regionalna w stosunku do którejkolwiek z fabryk Opla jest w tej chwili możliwa _.

kot/ ro/

Tagi: opel, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz