Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
28.07.2006 10:00

Ulubione media polskich Internautów

Polscy internauci najchętniej oglądają TVN, słuchają radia RMF FM i czytają Gazetę Wyborczą, tygodnik Newsweek i Claudię - wynika z najnowszego badania firmy Gemius.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Media tradycyjne vs on-line *Chociaż internauci nadal preferują oglądanie telewizji w sposób tradycyjny, z roku na rok rośnie liczba osób, które robią to za pośrednictwem internetu. Od października 2004 do czerwca br. liczba internautów oglądających telewizję w sieci wzrosła prawie dwukrotnie i wynosi 32,3 proc. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku radia. Coraz więcej internautów porzuca tradycyjne odbiorniki radiowe, na rzecz tych dostępnych on-line.

Internetowe radio i telewizja cieszą się większą popularnością wśród panów. Kobiety natomiast chętniej czytają w internecie prasę. Jak wynika z powyższego wykresu w porównaniu z wynikami poprzedniej fali badania z listopada 2005, internauci coraz chętniej korzystają z tradycyjnych mediów za pośrednictwem sieci.

*Telewizja *Nadal ulubionym kanałem telewizyjnym internautów jest TVN - jego oglądanie deklarowało 69,1 proc. badanych osób. Program 1 TVP ogląda 59,7 proc. respondentów, jednak wyniki tej stacji są słabsze z każdą falą realizowanego przez Gemius badania. Trzecie miejsce zdobył Polsat, oglądany przez 59,5 proc. internautów. TVN jest jednocześnie ulubioną stacją kobiet. Mężczyźni częściej wybierają TVP 1. Co ciekawe, panowie znacznie częściej niż panie oglądają tematyczne kanały dokumentalne i filmowe. Internautki, co wydaje się dużym zaskoczeniem, częściej deklarowały oglądanie kanałów sportowych! Być może wynika to z faktu, że w czasie realizacji badania panie, chętniej niż panowie śledziły transmisję turnieju J&S Cup, w którym rywalizowały najlepsze tenisistki świata.

*Radio *Wśród respondentów najchętniej słuchaną stacją radiową jest niezmiennie RMF FM, 41,3 proc. internautów deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie słuchało właśnie tego kanału radiowego. Jest to wynik lepszy o 2 punkty procentowe od uzyskanego w analogicznym badaniu pół roku wcześniej. Drugą pozycję pod względem popularności zajmuje Radio Zet (34,1 proc.). Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Eska (26 proc.), Program 3 PR (13,6 proc.) oraz Radio Złote Przeboje (10,4 proc.). Pozostałe stacje radiowe nie przekroczyły poziomu 10 proc. Jak wynika z raportu, kobiety nieco chętniej słuchają RMF FM oraz Eski. Mężczyźni natomiast nieznacznie częściej słuchają Programu 3 PR, Radiostacji, Programu 1 PR oraz Antyradia.

*Dzienniki *Gazeta Wyborcza jest ulubionym dziennikiem polskich internautów - w przeddzień badania czytało ją 48,4 proc. respondentów. Na drugim miejscu uplasował się Fakt, który czytało 17,3 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znajdują się: Rzeczpospolita - 16,1 proc., Metro - 13,7 proc., Dziennik - 12,4 proc. oraz Super Express - 11,8 proc. Każdy z pozostałych dzienników uzyskał mniej niż 10 procent. Internautki nieznacznie częściej czytają Gazetę Wyborczą oraz Metro. Mężczyźni natomiast chętniej wybierają Fakt oraz debiutujący w badaniu, Dziennik Polska Europa Świat. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że największą różnicę (8,4 punktów procentowych) w czytelnictwie gazet codziennych, odnotowano w przypadku Dziennika Sportowego (Przegląd Sportowy & Tempo), który jest czytany głównie przez mężczyzn.

*Tygodniki i dwutygodniki *Najpopularniejszym tygodnikiem wśród internautów jest Newsweek - 19 proc. respondentów deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie czytało ten tygodnik. Jednak cykliczność badania wskazuje spadek popularności tego magazynu, która w pierwszej fali badania w październiku 2004, wyniosła 25,7 proc. Na drugim miejscu, w rankingu tygodników/dwutygodników znalazła się Angora - 15,1 proc., dalej Komputer Świat (14 proc.), Polityka (12,6 proc.) oraz Wprost (11,6 proc.). Podobnie jak okazało się w poprzednich edycjach badania panie częściej sięgają po prasę kobiecą - Galę, Przyjaciółkę czy Vivę, mężczyźni natomiast po Komputer Świat, Auto Świat, Motor czy Piłkę Nożną.

*Miesięczniki *Co czwarty respondent w dniu poprzedzającym badanie nie czytał żadnego miesięcznika. Natomiast spośród tych, którzy czytają ten rodzaj prasy, największą popularnością cieszy się Claudia (11,7 proc.) oraz CKM (11,1 proc.). W kategorii miesięczniki - tak samo jak ma to miejsce w przypadku tygodników/dwutygodników - istnieje podział na prasę męską i kobiecą. Wśród pierwszej grupy najlepiej wypadają: CKM, CD Action i PC World Komputer. Kobiety ponad 6 razy częściej niż mężczyźni czytają Claudię - 20,35 proc. Na kolejnych miejscach, wśród kobiet, znajdują się takie miesięczniki jak: Avanti czy Twój Styl.

Zdaniem Gemiusa wyniki badania jednoznacznie pokazują, że internauci są aktywnymi odbiorcami mediów. Informacji i rozrywki szukają nie tylko w sieci, ale również w telewizji, radiu i prasie. Warto pamiętać o tym, że czynnikiem determinującym sposób korzystania z mediów jest m. in. wiek, płeć, czy też częstotliwość łączenia się z internetem. Wiedza taka powinna być sporym ułatwieniem dla osoby odpowiadającej za planowanie i realizację kampanii reklamowych w wymienionych środkach przekazu.

Tagi: internet, business news, manager
Źródło:
Mediarun
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz