Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK ruszył na wojnę z Microsoftem

0
Podziel się:

Sprzedawcy laptopów z oprogramowaniem Microsoftu mogą zostać ukarani grzywną

UOKiK ruszył na wojnę z Microsoftem

Prezes UOKiK uznała, ze sprzedaż laptopów z zainstalowanym oprogramowaniem Microsoft może naruszać prawo antymonopolowe.

Jak wynika raportu IDC, aż 96 proc. laptopów w Polsce sprzedawanych jest z oprogramowaniem firmy Microsoft. Teoretycznie klienci mają prawo do wyboru systemu operacyjnego, z którego chcą korzystać, ale praktycznie nie stać ich na zmianę przeinstalowanego oprogramowania i pokrycie jego kosztów.

Producenci komputerów nie zwracają pieniędzy za zainstalowane oprogramowanie w sprzedawanym sprzęcie, jeśli klient chce z niego zrezygnować.

UOKiK zainteresowały zasady współpracy producentów komputerów przenośnych z Microsoftem. Producenci laptopów raportują firmie Billa Gatesa liczbę sprzedanych komputerów z Windowsem, co może oznaczać, że zawarli z nią nielegalne umowy.

Według Gazety Wyborczej, Microsoft może udzielać sprzedawcom laptopów zniżek na zakup swoich produktów w zależności od tego, ile komputerów z ich systemem operacyjnym sprzedali. Możliwe nawet, że uniemożliwia im sprzedaż określonej liczby laptopów z innym oprogramowaniem.

Z przeprowadzonego przez UOKiK postępowania wynika, ze firma Microsoft mogła zawierać takie umowy z producentami przenośnych komputerów na terenie całej Unii. Dlatego, choć jej badania dotyczyły głównie Polski, skierowała sprawę do Komisji Europejskiej.

Komisja może wszcząć w takiej sprawie postępowanie antymonopolowe, a w przypadku potwierdzenia zarzutów, ukarać przedsiębiorcę grzywną w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)