Prezes UOKiK uznała, ze sprzedaż laptopów z zainstalowanym oprogramowaniem Microsoft może naruszać prawo antymonopolowe.
Jak wynika raportu IDC, aż 96 proc. laptopów w Polsce sprzedawanych jest z oprogramowaniem firmy Microsoft. Teoretycznie klienci mają prawo do wyboru systemu operacyjnego, z którego chcą korzystać, ale praktycznie nie stać ich na zmianę przeinstalowanego oprogramowania i pokrycie jego kosztów.
Producenci komputerów nie zwracają pieniędzy za zainstalowane oprogramowanie w sprzedawanym sprzęcie, jeśli klient chce z niego zrezygnować.
UOKiK zainteresowały zasady współpracy producentów komputerów przenośnych z Microsoftem. Producenci laptopów raportują firmie Billa Gatesa liczbę sprzedanych komputerów z Windowsem, co może oznaczać, że zawarli z nią nielegalne umowy.
Według Gazety Wyborczej, Microsoft może udzielać sprzedawcom laptopów zniżek na zakup swoich produktów w zależności od tego, ile komputerów z ich systemem operacyjnym sprzedali. Możliwe nawet, że uniemożliwia im sprzedaż określonej liczby laptopów z innym oprogramowaniem.
Z przeprowadzonego przez UOKiK postępowania wynika, ze firma Microsoft mogła zawierać takie umowy z producentami przenośnych komputerów na terenie całej Unii. Dlatego, choć jej badania dotyczyły głównie Polski, skierowała sprawę do Komisji Europejskiej.
Komisja może wszcząć w takiej sprawie postępowanie antymonopolowe, a w przypadku potwierdzenia zarzutów, ukarać przedsiębiorcę grzywną w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów.