Notowania

uokik
17.05.2012 19:38

UOKiK: Sąd Apelacyjny potwierdził karę nałożoną na Carrefour

Nie sprzedali w terminie dwóch sklepów - za to UOKiK nałożył na nich karę, którą podtrzymał sąd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmaschke/CC/Flickr)

Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie nałożenia 542 tys. 412 zł kary na spółkę Carrefour. Przedsiębiorca w związku z przejęciem spółki Ahold nie sprzedał w terminie dwóch sklepów.

Jak wyjaśnił UOKiK, wyrok sądu dotyczy decyzji urzędu z czerwca 2007 r. Carrefour otrzymał wówczas zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad spółką Ahold pod warunkiem, że do końca 2008 roku zrezygnuje z wszelkich praw do dziewięciu wskazanych w decyzji sklepów.

_ - Przedsiębiorca nie wykonał jednak w terminie tego zobowiązania. Dwie placówki - Champion w Grodzisku Mazowieckim i Albert w Jaworznie zostały sprzedane blisko miesiąc po terminie wyznaczonym przez urząd i zaakceptowanym przez Carrefour. Dlatego w 2009 r. prezes UOKiK nałożyła na spółkę karę finansową w wysokości 542 412 zł _ - napisano w komunikacie.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów maksymalna sankcja może w takim przypadku wynieść równowartość 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji. UOKiK przekazał, że przedsiębiorca skorzystał z przysługującego prawa i odwołał się od decyzji. Jednak sądy kolejnych instancji przyznawały rację prezes urzędu.

_ - W październiku 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 17 maja 2012 r. Sąd Apelacyjny oddalił w całości odwołanie spółki Carrefour. W ustnym uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że warunek został jasno określony i spółka zdawała sobie sprawę z konieczności jego wykonania. Sąd potwierdził również, że kara finansowa jest adekwatna do stopnia naruszenia przepisów _ - czytamy w komunikacie UOKiK.

Wyrok sądu oznacza, że decyzja w sprawie nałożenia kary na Carrefour jest prawomocna.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja w policji. Sąd uniewinnił 10 policjantów Chodzi o policjantów, którzy w cywilu konwojowali tiry łódzkiej firmy transportowej.
Romans posłanki i afera. Zdjęcia i filmy Prokurator i obrońca w procesie wygłosili mowy końcowe. Jaki będzie wyrok?
Znana firma pod pręgierzem UOKiK. Obiecali... Ich największe grzechy to sugerowanie leczniczych właściwości produktów i organicznie możliwości zwrotu towaru.
Tagi: uokik, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz