Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK sprawdzi NC+. Wszczyna postępowanie

0
Podziel się:

Urząd zbada czy ITI Neovision naruszyła zbiorowe interesy abonentów.

fot. nc+
fot. nc+
bESjLmJN

aktualizacja 13:50

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji wszczyna postępowanie przeciwko spółce ITI Neovision, właścicielowi telewizji n i współwłaścicielowi nc+. UOKiK sprawdzi czy firma jednostronnie zmieniając cenę i ofertę programową telewizji n na ofertę nc+ tym abonentom, którzy zawarli umowy na czas oznaczony naruszyła zbiorowe interesy konsumentów.

Do UOKiK cały czas trafiają skargi konsumentów. – _ Dostajemy po kilkadziesiąt skarg dziennie _ - mówi w rozmowie z Money.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wynika z nich, że w sytuacji kiedy klient nie zrezygnuje do 19 kwietnia z dotychczasowej umowy, zostanie ona od 1 maja automatyczne zastąpiona droższą ofertą nc+ obowiązującą przez 18 miesięcy.

Zdaniem Urzędu, konsument, zawierając umowę na czas oznaczony ma prawo do jej realizacji na niezmiennych warunkach do końca obowiązywania kontraktu. Jednostronna zmiana warunków umowy może naruszać dobre obyczaje, ponieważ uzależniona jest wyłącznie od woli przedsiębiorcy. Konsument w takiej sytuacji może przyjąć propozycję lub ją odrzucić - nie ma możliwości realizacji usług na dotychczasowych zasadach. Tym bardziej, że aby móc skorzystać z oferty n musiał ponieść koszty zakupu i instalacji dekodera oraz anteny satelitarnej – nieodzyskanie pieniędzy za sprzęt w przypadku rozwiązania umowy może skutecznie zniechęcać konsumentów do wycofania się z kontraktu.

bESjLmJP

Ponadto, wątpliwości UOKiK dotyczą przekazywania istotnych informacji listem zwykłym z zastrzeżeniem zbyt krótkiego terminu na złożenie rezygnacji. Zdaniem Urzędu, taki sposób informowania nie gwarantuje, że każdy abonent będzie miał możliwość skutecznego zapoznania się z nowymi warunkami i podjęcia świadomej decyzji o korzystaniu z usług. Warto podkreślić, że w przypadku braku odpowiedzi konsumenta - nowa oferta zaczyna go obowiązywać automatycznie.

Biuro prasowe nC+ nie komentuje decyzji UOKiK. W sprawie postępowania spółka wystosuje specjalny komunikat. Postępowanie przeciwko ITI Neovision może zakończyć się nałożeniem kary finansowej do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiceprezes nC+ się broni: Nie przesadziliśmy z cenami Beata Mońka odpowiada na trudne pytania o ofertę i cennik nowej platformy telewizyjnej.
nC+ grożą większe kłopoty. Niepokój UOKiK Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada skargi klientów nC+. W następnym tygodniu podejmie decyzję o wszczęciu ewentualnego postępowania.
UOKiK zbada umowy telewizji nC+ Klienci skarżą się, że spółka jednostronnie zmienia zawarte wcześniej umowy.
bESjLmKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)