Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jacek rostowski
12.12.2012 16:25

Upadek LOT-u coraz bliżej? "Pomoc musi mieć sens"

Jeżeli państwo ma udzielić pomocy, to ta pomoc musi mieć sens. Linia ma na siebie zarabiać. Bez tego, bez sensu jest używanie publicznych pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

_ - W projekcie przyszłorocznego budżetu rok nie zapisano pieniędzy na pomoc dla LOT-u _ - mówi minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że LOT nie upadł. Polski rząd negocjuje z Brukselą warunki pomocy finansowej dla PLL LOT. A spółka już teraz zwróciła się oficjalnie z prośbą o pomoc publiczną.

Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, by zbadał, czy pomoc publiczna dla Polskich Linii Lotniczych nie zakłóci konkurencji na rynku. Pytany o sytuację spółki minister finansów mówi, że wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądał plan naprawczy przedsiębiorstwa.

- _ W tej chwili, jak państwo wiedzą, minister skarbu państwa negcjuje z LOT-em i zobaczymy, jak to wszystko będzie rozpracowane _ - uchylał się od jednoznacznej opinii minister finansów.

UOKiK potwierdził te informacje w komunikacie prasowym przesłanym do mediów. Napisano w nim, że rzeczywiście PLL LOT stara się o pomoc publiczną w formie pożyczki w kwocie miliarda złotych.

_ Potwierdzam, że wczoraj wpłynął do UOKiK wniosek ministra Skarbu Państwa o opinię w sprawie planowanej pomocy publicznej dla PLL LOT. Planowana pomoc ma być udzielona w formie pożyczki w kwocie miliarda złotych. W tej chwili pracujemy nad przygotowaniem tej opinii. Nie powinno zająć to dużo czasu, gdyż wniosek na etapie przygotowania był na roboczo z nami konsultowany _ - poinformowała rzeczniczka UOKiK, Małgorzata Cieloch.

Napisała też, że zgodnie z wnioskiem MSP, po wydaniu opinii zostaną przygotowane dokumenty notyfikacyjne niezbędne do zgłoszenia planowanej pomocy dla PLL LOT Komisji Europejskiej.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/134/m252806.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pirog;to;nie;tylko;wielki;dzien;dla;lot-u;ale;tez;dla;polski,183,0,1197751.html) *"To wielki dzień dla LOT-u, ale też dla Polski" * Podczas uroczystego powitania samolotu w czwartek po południu prezes Piróg powiedział, że odebranie maszyny to jedno z tych wydarzeń, które zapisze się w ponad 80-letniej historii przewoźnika. Jednocześnie przypominam, że o dopuszczalności pomocy decyduje Komisja Europejska, która również monitoruje wykorzystanie otrzymanych środków. UOKiK pełni rolę organu doradczego - opiniuje programy pomocowe i przypadki wsparcia indywidualnego zanim trafią do Brukseli, oceniając ich zgodność z rynkiem wewnętrznym, a także proponuje rozwiązania mające na celu dostosowanie programów do reguł rynku wewnętrznego. Zajmujemy także stanowisko w kwestii ewentualnego obowiązku
notyfikacji projektu Komisji _ - stwierdziła Cieloch w komunikacie.

_ Opinie prezesa UOKiK w tych sprawach nie są jednak wiążące dla pomiotów ubiegających się i przyznających wsparcie. Ich celem jest natomiast wskazanie, jakiego rodzaju konsekwencje mogą wiązać się z udzielaniem lub uzyskaniem pomocy _ - dodała.

We wczorajszym komunikacie resort skarbu podał, że przygotowuje się do udzielenia pomocy publicznej spółce PLL LOT, a firma wystąpiła do resortu z wnioskiem o przyznanie 400 mln zł pomocy w pierwszej transzy.

Dziś natomiast wiceminister skarbu Paweł Tamborski, poinformował dziennikarzy, że PLL LOT będzie ubiegał się o dalsze dokapitalizowanie, a pierwsza transza na poziomie 400 mln zł to mniejsza część kwoty, o którą stara się spółka. Dodał, że warunkiem udzielenia pomocy jest wdrożenie programu restrukturyzacji.

Wiceminister mówił również, że LOT potrzebuje głębokiej restrukturyzacji i drastycznych zmian. _ - LOT musi być inny. Jeżeli państwo ma udzielić pomocy, to ta pomoc musi mieć sens. Program restrukturyzacji ma doprowadzić do tego, że ta linia ma na siebie zarabiać. Bez tego bez sensu jest używanie publicznych pieniędzy _ - mówił wiceminister.

Czytaj więcej w Money.pl
LOT prosi rząd o pomoc. Na początek 400 mln zł Prezes polskiego przewoźnika jeszcze niedawno mówił, że firma jest na dobrej drodze. Teraz prosi o wsparcie.
LOT pierwszym takim przewoźnikiem w Europie Pierwszy Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT może wykonywać komercyjne rejsy z pasażerami oraz z cargo.
Spadali przez 3 tysiące metrów. Myśleli, że... Czterdzieści pięć osób odniosło obrażenia, gdy samolot lecący z Hawany do Mediolanu wpadł w dziurę powietrzną.
Tagi: jacek rostowski, business news, strategie firm, kraj, manager, strategie, zarządzanie, czołówki, marketing i zarządzanie, case study, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, z rynku
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz