Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Upadłość firm w Polsce. Jest ich coraz więcej

0
Podziel się:

Największe trudności ma branża budowlana i dystrybucja.

Upadłość firm w Polsce. Jest ich coraz więcej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W Polsce w lipcu tego roku upadło 98 firm. To o 23 zakłady pracy więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej - wynika z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego. Pierwsze półrocze 2013 jest gorsze od roku poprzedniego. Od stycznia upadło już 581 przedsiębiorstw wobec 547 w tym samym okresie 2012 roku._ _

_ Sądy poinformowały o upadłości 98 firm (wobec 75 w lipcu 2012 roku). Łącznie liczony ostatni znany obrót tych firm wyniósł około 2 miliardów złotych przy analogicznie łącznie liczonym zatrudnieniu około 3,5 tysiąca osób _ - podała spółka Euler Hermes Collections powołując się na dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Od początku roku opublikowano informację o upadłości 581 przedsiębiorstw wobec 547 w tym samym okresie 2012 rok (wzrost ich liczby o 7 proc.). Mimo że w większości upadają firmy o raczej regionalnej skali działalności, to rośnie także liczba upadłości z reguły większych od nich spółek akcyjnych - takich opublikowanych orzeczeń było jak dotychczas o 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Autorzy raportu napisali, że ponownie największe problemy wyrażone liczbą upadłości ma budownictwo: _ To w tym sektorze było w lipcu najwięcej opublikowanych upadłości (aż 1/3 - bo 33 takie przypadki). Najwięcej od października ubiegłego roku, czyli od zakończenia sezonu budowlanego, podczas gdy obecnie jesteśmy w jego szczycie _.

Z danych wynika też, że duży problem widoczny jest w dystrybucji. W ciągu miesiąca upadło aż dwudziestu dystrybutorów hurtowych - najwięcej od wielu kwartałów. Prawie połowa hurtowników i producentów powiązana była z budownictwem.

Największa liczba upadłości odnotowana została na Dolnym Śląsku (15), na Mazowszu (15), w Małopolsce (14) i na Śląsku (11).

Z tym, że na Mazowszu najwięcej było upadłości hurtowników, podczas gdy w pozostałych wymienionych regionach w statystyce upadłości dominowało budownictwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Gigant zbankrutuje? Sytuacja coraz gorsza Do niemieckiego sądu trafił wniosek o ogłoszenie niewypłacalności Max Bahr, spółki do której należy sieć sklepów w Polsce.
Zatrważające dane. Upadłość grozi ponad 1000 firm Słabo wygląda branża budowlana, gdzie natężenie upadłości wyniosło 3,52 proc. Ale nie tu jest najgorzej.
Minister Skarbu warunkowo zatwierdził plan restrukturyzacji LOT - _ To ostatnia próba ratowania spółki _ - podkreśla. LOT nie będzie mógł otrzymać wsparcia z publicznych pieniędzy przez następne 10 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)