Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
07.08.2009 07:12

USA: Dodatkowe 2 mld dol. za wraki

Senat zatwierdził dodatkowe pieniądze na wymianę aut na mniej paliwożerne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dave_7/CC/Flickr)

Amerykański Senat zatwierdził w dodatkowe 2 miliardy dolarów na program wymiany starych samochodów na nowe, mniej paliwożerne modele, który już poprawił wyniki sprzedaży koncernów motoryzacyjnych.

Senat przyjął zwiększenie funduszy stosunkiem głosów 60-37 po informacji od przedstawicieli administracji, że początkowa pula 1 miliarda USD rozeszła się w ciągu zaledwie 10 dni, skutkując sprzedażą ponad 200 tys. aut.

Program _ cash for clunkers _ (pieniądze za wrak), obwarowany wieloma warunkami, umożliwia właścicielom samochodów uzyskanie do 4,5 tys. dolarów pomocy federalnej na wymianę starego samochodu na bardziej ekonomiczny. Na maksymalną dopłatę mogą liczyć właściciele, którzy wymienią samochód mogący przejechać 18 mil na galonie paliwa (zużywający 13 litrów na 100 km) na auto osiągające co najmniej 28 mil na galonie (8,4 litra na 100 km).

W zeszłym tygodniu program został przegłosowany w Izbie Reprezentantów. Teraz czeka na podpis prezydenta Baracka Obamy, który w oświadczeniu po czwartkowym głosowaniu nazwał go sukcesem.

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydent zaznaczył, że kontynuowanie programu oznaczać będzie dla konsumentów _ 700-1000 dolarów rocznie oszczędności na samym paliwie, a poza tym na dobre usunie z dróg najstarsze, najbardziej zanieczyszczające samochody _.

Senaccy zwolennicy programu argumentowali, że dzięki niemu lipiec był dla przemysłu motoryzacyjnego w USA najlepszym miesiącem od niemal roku.

Krytycy, w większości Republikanie, twierdzą z kolei, że program oznacza tworzenie długu, którego ciężar poniosą kolejne pokolenia.

Tagi: usa, senat, samochody, wymiana, akcja, plan, pieniądze, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz