Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA wstrzymują raport o chińskich manipulacjach kursem

0
Podziel się:

Decyzja ma ocieplić stosunki między Chinami a USA.

USA wstrzymują raport o chińskich manipulacjach kursem
(Robert Scoble/CC/Flickr)

Minister skarbu USA Timothy Geithner oświadczył, że odkłada przewidzianą na 15 kwietnia publikację raportu na temat tego, czy Chiny manipulują kursem juana, deklarując jednocześnie wzmożenie nacisków na Pekin, by uelastycznił swą politykę walutową.

Decyzja ta może pomóc w ociepleniu stosunków amerykańsko-chińskich przed planowaną wizytą chińskiego prezydenta Hu Jintao w Waszyngtonie. By uspokoić rozgniewanych utrzymywaniem zaniżonego kursu juana amerykańskich kongresmenów Geithner dodał, że na zbliżającym się spotkaniu G20 (grupy 19 przodujących gospodarczo państw świata i Unii Europejskiej) oraz na majowym szczycie ekonomicznym USA-Chiny w Pekinie będzie próbował przekonać Chińczyków do podjęcia konkretnych działań.

_ - Uważam, że te spotkania są w obecnym czasie najlepszym forum promowania amerykańskich interesów _ - zaznaczył Geithner w pisemnym oświadczeniu. Resort skarbu nie podał żadnych informacji na temat tego, kiedy opublikuje raport.

_ Nieelastyczny chiński kurs wymiany utrudnia innym wschodzącym gospodarkom zezwalanie na aprecjację ich walut. Ruch Chin w kierunku zorientowanego bardziej rynkowo kursu wymiany byłby istotnym wkładem w globalne przywracanie równowagi _ - głosi oświadczenie ministra.

Gdyby raport opublikowano w pierwotnie planowanym terminie 15 kwietnia, prawie zbiegłoby się to w czasie z przybyciem Hu Jintao do stolicy USA na zorganizowany przez prezydenta Baracka Obamę szczyt w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego.

Kongresmeni wzmogli naciski na ministerstwo skarbu, by oficjalnie potępiło Chiny jako walutowego manipulatora. Ich zdaniem, Pekin świadomie utrzymuje zaniżony kurs juana wobec dolara, by wspierać swych eksporterów kosztem miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)