Notowania

Vodafone wchodzi do Indii

Największy operator komórek na świecie ucieka z nasyconych rynków do krajów rozwijających się, gdzie każdego miesiąca przybywa kilka milionów klientów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Vodafone kup pakiet kontrolny w indyjskim Hutchinson Essar. Za 67 proc. akcji czwartego co do wielkości operatora komórkowego w Indiach zapłaci 11,1 mld dol. i zdobędzie pierwszy przyczółek na najszybciej rosnącym rynku telekomunikacyjnym świata.

Brytyjski koncern - największy operator komórkowy na świecie - kupił udziały od Hutchison Telecommunications, należącego do Li Ka, miliardera z Hongkongu. Jak poinformował CEO Vodafone - Arun Sarin, jego spółka zamierza odkupić też pozostałe 33 proc. udziałów Hutchinson Essar od bombajskiego Essar Group .

_ W Indiach przybywa średnio 6 milionów nowych użytkowników telefonów komórkowych miesięcznie. _

Vodafone bezpośrednio wejdzie w posiadanie 52 proc. udziałów Hutchinson Essar, pozostałe 15 proc. będzie w rękach lokalnych partnerów, bo indyjskie prawo ogranicza udział obcych firm w rynku telekomunikacyjnym.

Ogromna, ale opłacalna inwestycja

Razem z długami Hutchinson Essar Vodafone zapłaci za przyszłościową transakcję prawie 19 mld dol. Kierownictwo brytyjskiego koncernu szacuje, że przejęcie zacznie się zwracać po pięciu latach od sfinalizowania umowy, co planuje się na drugi kwartał tego roku.

_ Hutchinson Essar powstał w 1994 roku w Bombaju. W grudniu miał 23,3 mln abonentów i prawie 16 proc. udział w rynku. _Potencjał indyjskiego rynku jest ogromny. Zaledwie 13 proc. z ponad miliarda mieszkańców kraju ma telefony komórkowe, podczas gdy około 40 proc. żyje na obszarach, gdzie jest zasięg.

Ucieczka od bogaczy

W zeszłym roku Vodafone wyszło z japońskiego rynku, sprzedając swoją sieć za 12 mld dol. Koncern wyprzedał też 25-proc. udziały w Swisscom SG (Szwajcaria) oraz Proximus (Belgia). W styczniu za 1,4 mld dol. pozbyło się swoich aktywów w Szwecji.

Za to w maju Vodafone kupiło za 4,55 mld dol. tureckiego operatora. Telsim Mobil Telekomunikayon Hizmetleri.

Inwestycja w Indiach, jeśli się powiedzie, będzie największym osięgnięciem podczas czteroletniej kadencji Sarina. Po ciężkiej batalii Brytyjczycy pokonali lokalnych rywali - Reliance Communications i Hinduja Group, którzy mogli liczyć na przychylność lokalnych władz. Indyjscy rywale oficjalnie przyjęli wejście Vodafone z optymizmem, tłumacząc, że fakt ten świadczy o atrakcyjności krajowego rynku.

Tagi: vodafone, business news, wiadomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz