Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
suzuki
09.12.2009 12:16

Volkswagen i Suzuki tworzą sojusz

Niemcy za 2,5 miliarda dolarów wykupią 19,9 proc. udziałów japońskiego koncernu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(yisris/CC/Flickr)

Długofalowe, strategiczne partnerstwo uzgodniły w środę firmy motoryzacyjne Volkswagen i Suzuki. VW poinformował, że za 2,5 miliarda USD wykupi 19,9 proc. udziałów w Suzuki.

Z kolei japońska firma przeznaczy połowę tej sumy na zakup akcji Volkswagena. W ramach partnerstwa oba przedsiębiorstwa mają pozostać samodzielnymi podmiotami.

Agencja dpa wskazuje, że Suzuki zapewnia sobie dzięki temu partnerstwu dostęp do technologii Volkswagena. Z kolei VW zapewnia sobie lepszą pozycję na rynkach azjatyckich, przede wszystkim w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej.

ZOBACZ TAKŻE: Volkswagen kupuje akcje Suzuki
W jego wyniku Niemcy przejmą 20 proc akcji nowego partnera, ale w przyszłości mogą zwiększyć swój udział i wpływy.

Jeden z największych japońskich producentów motocykli i aut miejskich ma swoja fabrykę na Węgrzech. Powstają w niej m.in. pojazdy największych konkurentów Volkswagena, czyli Ople Agila i terenowe Fiaty. A w dodatku auta Suzuki są tu wyposażane w pochodzące z Polski silniki włoskiej marki.

Przedstawiciele Volkswagena i Suzuki mówią o efekcie synergicznym w dziedzinie projektowania i produkcji przyjaznych dla środowiska samochodów małolitrażowych.
Partnerstwo ma zostać sfinalizowane już w styczniu przyszłego roku.

Tagi: suzuki, vw, akcje, partnerstwo, motoryzacja, koncerny, sojusz, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz