Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Volkswagen otworzył zakłady w Indiach

0
Podziel się:

Uruchomienie fabryki w Chakan kosztowało 580 milionów euro.

Volkswagen otworzył zakłady w Indiach
(PAP/EPA)

*Rusza produkcja w indyjskich zakładach Volkswagena, największej jak dotąd niemieckiej inwestycji bezpośredniej na subkontynencie. *

Koszty uruchomienia zakładów w Chakan, w pobliżu zachodnioindyjskiego miasta Pune, wyniosły 580 milionów euro.

Mimo wszechobecnego światowego kryzysu przemysłu motoryzacyjnego VW wciąż obstaje przy swoim nowym rynku zbytu, jakim są Indie. W ciągu kolejnych pięciu lat koncern chce zwiększyć swoje udziały w rynku Indyjskim z dotychczasowych dwóch procent do ośmiu lub dziesięciu.

W indyjskiej ofercie koncernu znajdują się marki Volkswagen, Audi i Skoda. Po Chinach Indie są obecnie najszybciej rozwijającym się rynkiem motoryzacyjnym na świecie.

Jednak także ten kraj odczuwa skutki kryzysu, mówił podczas otwarcia zakładów odpowiedzialny za produkcję Jochem Heizmann. Druga połowa 2008 to spowolnienie rozwoju rynku motoryzacyjnego.

_ - Mimo obecnego kryzysu jesteśmy mocno przekonani, że indyjski rynek motoryzacyjny ma ogromny potencjał - _przekonuje Heizmann. - _ Wszyscy eksperci przepowiadają silny wzrost, z obecnie 1,2 mln samochodów do ponad 2 mln w ciągu najbliższych pięciu lat - dodaje. _

Szef Volkswagena na Indie, Jörg Müller, podkreślał w swoim przemówieniu: _ Jestem przekonany, że te zakłady są dla firmy początkiem nowej ery w Indiach. _ Od maja z taśm produkcyjnych będzie zjeżdżała Skoda Fabia, a od przyszłego roku opracowany specjalnie na rynek indyjski model VW Polo.

Budowa zakładów, których roczna zdolność produkcyjna ma wynieść 110 tys. pojazdów rocznie, zakończyła się dziewięć miesięcy wcześniej niż planowano i trwała prawie półtorej roku. Do końca 2010 VW planuje zatrudnić 2500 pracowników.Na całym świecie koncern posiada już 61 zakładów produkcyjnych. Kolejne miejsca pracy powstaną u zlokalizowanych w regionie poddostawców.

Po długoletnim zwlekaniu VW zdecydował się na inwestycję w Indiach. Pierwotnie koncern planował budowę zakładów w południowoindyjskim stanie Andhra Pradesh, w zamian za co były już szef personalny Skody, Helmuth Schuster, miał otrzymać od rządu stanu dwa miliony euro.

Z powodu afery korupcyjnej, w ramach której dochodzenie prowadziło także indyjskie Centralne Biuro Śledcze (CBI), wstrzymano prace projektowe zakładów w Andhra Pradesh. Pod koniec 2006 pomiędzy VW i rządem w Maharashtras podpisano umowę intencyjną w sprawie budowy zakładów w Chakan.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)