Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Volkswagen poległ w Brazylii

0
Podziel się:

Planowane zwolnienia 1800 pracowników w brazylijskim zakładzie VW doprowadziło do strajku generalnego oraz zaktywizowało brazylijskich polityków do działania. Po tygodniu strajku zarząd VW uległ i porzucił w końcu pomysł zwolnień.

Volkswagen poległ w Brazylii
bESTzDtx

Po trwającym tydzień strajku w największym i najstarszym zakładzie VW w Brazylii robotnicy zakończyli strajk protestacyjny przeciw planowanym zwolnieniom. Jak powiedział rzecznik związku zawodowego, Volkswagen porzucił plany zwolnień 1800 pracowników.

Pracownicy rozpoczęli strajk sierpnia 29., gdy Volkswagen rozesłał 1800 wypowiedzeń i nie wykluczał nawet zamknięcia zakładu. Planowane wypowiedzenia są części planu restrukturyzacji rynku brazylijskiego. Do konfliktu włączył się nawet prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva – były pracownik VW.

Podczas gdy obie strony zasiadły do negocjacji, produkcja w zakładzie Sao Bernardo normalizowała się. Jak poinformowali przedstawiciele związków zawodowych i VW, producent samochodów przemyśli ponownie plany likwidacji 1800 miejsc pracy.

bESTzDtz

_ Wypowiedzenia dotyczą zakładu Sao Bernardo do Campo, najstarszego i największego z pięciu zakładów VW w Brazylii. Zatrudnionych jest tam łącznie 12 000 pracowników. Według Volkswagena, zakład nie przynosi już zysków. _VW zapowiedział, że podczas restrukturyzacja przedsiębiorstwa w Brazylii do 2008, może zostać zlikwidowanych łącznie 6000 miejsc pracy. VW posiada w Brazylii 5 zakładów z około 22 tysiącami pracowników. Problemem dla VW oraz innych producentów samochodów jest duże umocnienie się brazylijskiej waluty Real względem dolara, co zwęża szanse eksportowe. VW zlikwidował już przed trzema latu 4000 miejsc pracy w Brazylii, ponieważ koncern przeliczył się przy planowaniu zdolności produkcyjnej.

bESTzDua
business news
wiadomości
KOMENTARZE
(0)