Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Volkswagen przejął szwedzkiego producenta ciężarówek Scanię

0
Podziel się:

Niemiecki koncern wszedł w posiadanie ponad dziewięćdziesięciu procent akcji Scanii.

Volkswagen przejął szwedzkiego producenta ciężarówek Scanię
(PAP/EPA)
bETtEaTF

Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen przejął w całości szwedzkiego producenta samochodów ciężarowych Scanię. Prezes VW Martin Winterkorn poinformował, że jego koncern wszedł w posiadanie ponad dziewięćdziesięciu procent akcji Scanii.

VW posiadał do końca kwietnia 88,25 proc. akcji i przedłużył ofertę dla akcjonariuszy Scanii o trzy tygodnie, by przekroczyć wymagany próg 90 proc. udziałów. Decydujący krok wykonał szwedzki fundusz Alecta sprzedając ponad 2 proc. akcji. Volkswagen oferował 200 koron za jeden udział - łączenie 6,7 mld euro.

Jak pisze agencja dpa, niemiecki koncern zamierza włączyć Scanię do swej strategii produkcji samochodów użytkowych. Volkswagen jest też od ubiegłego roku właścicielem monachijskiego producenta ciężarówek MAN. Dzięki współpracy ze Scanią i MAN-em Volkswagen zamierza zaoszczędzić w najbliższych latach miliard euro. Kierownictwo koncernu chce w większym stopniu wykorzystywać przy budowie ciężarówek te same części i podzespoły we wszystkich markach, tak jak to dzieje się już w samochodach osobowych. Ścisła kooperacja obejmie też prace badawcze koncernu.

bETtEaTH

Volkswagen jest największym koncernem motoryzacyjnym w Europie. W zeszłym roku sprzedał 9,5 miliona pojazdów. Do grupy Volkswagena należą oprócz koncernu-matki VW w Wolfsburgu między innymi Audi, Porsche, Skoda i Seat. Jedna z fabryk Scanii znajduje się w Słupsku.

Czytaj więcej w Money.pl

bETtEaUi
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)