Notowania

chiny
20.03.2013 23:32

Volkswagen wycofa w Chinach 384 tys. aut

Volkswagen ogłosił w środę, że wycofa ponad 384 tys. sprzedanych w Chinach pojazdów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(IPON-BONESS/SIPA/EAST NEWS)

Volkswagen ogłosił w środę, że wycofa ponad 384 tys. sprzedanych w Chinach pojazdów, by naprawić usterkę skrzyni biegów, wytkniętą mu w programie wyemitowanym w ubiegłym tygodniu przez państwową telewizję CCTV z okazji światowego dnia praw konsumenta.

Dziennikarze stacji zarzucili niemieckiemu koncernowi, że sprzedaje w Chinach samochody z niskiej jakości skrzyniami biegów. Volkswagen przyznał w poniedziałek, że problemy związane z montowanymi w jego autach dwusprzęgłowymi przekładniami DSG mogą powodować nieoczekiwane zmiany prędkości jazdy. Usterka zostanie naprawiona na koszt producenta.

Chińskie rządowe biuro ds. jakości poinformowało w osobnym oświadczeniu, że wycofane zostaną auta wyprodukowane w Chinach oraz sprowadzone do tego kraju pomiędzy grudniem 2008 roku a bieżącym miesiącem. Akcja obejmie wiele modeli Volkswagena, w tym Sirocco, Golfa Wagona, Jettę, Magotana, Tourana i Passata.

Niemiecki koncern sprzedaje w Chinach więcej pojazdów niż w jakimkolwiek innym kraju. Według danych firmy badającej rynek LMC Automotive w ubiegłym roku sprzedał ich tam ok. 2,8 miliona, uzyskując 14 proc. udziału w chińskim rynku.

Samochody, artykuły spożywcze i inne produkty wytwarzane przez zagraniczne firmy są przez Chińczyków uważane za solidniejsze i bezpieczniejsze niż produkty krajowe, ale państwowe chińskie media nagłaśniają wszelkie problemy związane z ich jakością - ocenia hongkońska i zachodnia prasa.

Jak podaje CNN, w dwugodzinnym programie CCTV, emitowanym co roku z okazji obchodzonego 15 marca światowego dnia konsumenta, obok firm chińskich krytyce poddawane są również firmy zagraniczne. W tegorocznej edycji oprócz Volkswagena znalazł się w nim także Apple, któremu dziennikarze zarzucili kiepską obsługę klienta. W ubiegłym roku CCTV skrytykowała McDonalda i Carrefoura.

Amerykańska firma Yum Brands, właściciel sieci restauracji KFC i Taco Bell, która ma w Chinach łącznie 5,3 tys. lokali gastronomicznych, odnotowała w tym kraju w styczniu i lutym spadek sprzedaży o 20 proc. Pod koniec ubiegłego roku media nagłośniły wyniki rządowej kontroli, która wykazała podwyższone ilości hormonów i antybiotyków w serwowanym w jej restauracjach kurzym mięsie.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny przejmą rynek samochodów w 2016 W 2016 roku sprzedaż wyniesie ponad 2,3 mln aut z tego segmentu - zakłada najnowszy raport.
Volkswagen Jetta Hybrid - subtelna rewolucja Volkswagen jak zwykle przed Genewą szaleje z nowościami chcąc pozostać na szczycie jako lider rynku...
Przez rok kupili 19,1 mln aut. Najwięcej... General Motors utrzymał w 2012 roku pozycję lidera na chińskim rynku samochodów osobowych.
Tagi: chiny, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz