Notowania

Przejdź na
inwestycje w polsce
04.10.2012 09:05

Volvo przenosi produkcję do Wrocławia

Mieszkańcy szwedzkiego miasteczka Saeffle są załamani. Oznacza to dla nich nie tylko utratę blisko 400 miejsc pracy, ale totalną marginalizację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(volvobuses.com)

*Wrocław się cieszy, ale mieszkańcy szwedzkiego miasteczka Saeffle są załamani. Wiadomość o przeniesieniu do stolicy Dolnego Śląska produkcji autobusów Volvo oznacza dla nich nie tylko utratę blisko 400 miejsc pracy, ale totalną marginalizację. *

Bezrobocie w Saeffle przekracza 11 procent, a wśród młodych ludzi - 28 procent. Informacja o przeniesieniu produkcji do Polski znalazła się na pierwszym miejscu wieczornego dziennika w szwedzkiej telewizji publicznej.

Reporter rozmawiał z pracownikami zakładów Volvo w Saeffle i z mieszkańcami miasteczka. Wszyscy są w szoku - wśród nich pracująca w zakładach od 30 lat Lena Storm. _ Ogarnęło mnie uczucie pustki. Zupełnie, jakbym opuściła własne ciało. T okropne. Nie da się tego opisać _.

Bengt Lundstroem odpowiedzialny za produkcję autobusów Volvo w Europie tłumaczy jednak, że koncern nie miał innego wyjścia. _ - Z powodu zmniejszenia zapotrzebowania na autobusy i spadku sprzedaży, dyrekcja podjęła decyzję o koncentracji produkcji w jednym miejscu, co ma pozwolić na obniżenie kosztów. Takim miejscem jest właśnie fabryka Volvo we Wrocławiu. Widzimy, że liczba zamówień spada, a presja cenowa na rynku nie zmienia się. Dwie fabryki, które mamy w Europie, w pełni wystarczą - _powiedział Bengt Lundstroem.

Wrocławska fabryka autobusów ma czterokrotnie większe zdolności produkcyjne niż fabryka w Saeffle. Produkcja autobusów Volvo została tu uruchomiona w 1995 roku. Obecnie jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne sprzedawane na rynkach całej Europy.

Autobusy Volvo lub części do nich prodkukowane są ponadto w szwedzkim Boras (czyt. bur-OS), a także w Meksyku, Brazylii, Kanadzie i Indiach.

Produkcja w fabryce w Saeffle zakończy się w czerwcu przyszłego roku - pod warunkiem jednak, że do tego czasu skończą się negocjacje ze związkami zawodowymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Lecą głowy za stadiony na Euro. On pierwszy Kilka firm, które przygotowywały imprezy we Wrocławiu do tej pory nie rozliczyło się z 14 mln złotych.
Kolejna państwowa spółka na sprzedaż Skarb Państwa ma 100 proc. udziałów w spółce. Zakład zatrudnia około 500 pracowników, a jego flota to ponad 150 autobusów.
Tagi: inwestycje w polsce, volvo, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz