Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Volvo zmieni właściciela. Będzie chińskie

0
Podziel się:

Szwedzkie media piszą, że chiński koncern Geely lada chwila przejmie kultową markę.

Volvo zmieni właściciela. Będzie chińskie
(Volvo Car Corporation)

Według szwedzkiego dziennika ekonomicznego _ Dagens Industri _ chiński producent samochodów Geely jest o krok od przejęcia większości w Volvo.

Ostateczna decyzja ma zapaść do końca sierpnia. Obecny właściciel Volvo, Ford, zamierza pozostać akcjonariuszem mniejszościowym pozostawiając sobie 10 do 15 procent udziałów.

Na pokładzie znajdzie się także szwedzki inwestor, co ma złagodzić ewentualne sprzeciwy polityczne przeciwko oddaniu szwedzkiej firmy w ręce chińskiego inwestora. Ma to także zmniejszyć obawy pracowników przed likwidacją miejsc pracy i przeniesieniem ich do Chin.

*Chiński koncern *produkuje 300 tysięcy samochodów rocznie. Poza Chinami Geely ma także zakłady produkcyjne w Rosji, na Ukrainie oraz w Indonezji.
Centrala Volvo w Göteborgu nie chciała komentować doniesień prasowych. Po pojawieniu się informacji o planowanym przejęciu Volvo odnotowało załamanie sprzedaży. Pojawiły się także spekulacje, że Ford chce poczekać jeszcze ze sprzedażą szwedzkiej firmy, aby osiągnąć większą cenę. Eksperci szacują obecną wartość Volvo na 20 do 25 mld koron, czyli około 2,5 mld euro.

Już w przeszłości szef Geely, Li Shufu, podkreślał wielokrotnie, że jego przedsiębiorstwo jest zainteresowanie przejęciem jednego z europejskich producentów samochodów.

Zobacz koncepcyjny model Volvo S60:

business news
nowe samochody
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)