Notowania

rynek lotniczy
17.06.2011 14:16

W 20 lat przybędzie 33,5 tys. samolotów

Boeing opublikował coroczną analizę komercyjnego rynku samolotów pasażerskich i cargo

Podziel się
Dodaj komentarz
(betta design/CC/Flickr)

Amerykański koncern aerokosmiczny Boeing prognozuje, że w ciągu najbliższych 20 lat rynek samolotowy powiększy się o 33,5 tys. nowych samolotów, wartych 4 biliony dolarów.

Boeing opublikował coroczną analizę komercyjnego rynku samolotów pasażerskich i cargo. Z raportu wynika, że ruch pasażerski będzie wzrastał o 5,1 proc. rocznie. Światowa flota ma podwoić się do 2030 roku. Popyt na samoloty wąskokadłubowe będzie wzrastać i spodziewany jest o wiele większy udział tego rodzaju samolotów w ogólnej liczbie latających maszyn. Do roku 2030 - według Boeinga - 70 proc. samolotów będzie maszynami wąskokadłubowymi.

_ - Światowy rynek już się zregenerował i obecnie rośnie w szybkim tempie. Zauważalny jest nie tylko wzrost popytu na przeloty i na nowe samoloty, ale również czynniki pozytywnie wpływające na kondycję rynku - takie jak wzrost ekonomiczny, wzrost handlu światowego i liberalizacja rynków - wszystkie wskazują na to, że popyt będzie stabilny i długofalowy _ - powiedział cytowany na stronie internetowej koncernu wiceprezes w Boeing Commercial Airplanes Randy Tinseth.

Z raportu wynika, że dynamiczny wzrost gospodarczy w Chinach, Indiach oraz na pozostałych wschodzących rynkach będzie prowadzić do bardziej zrównoważonego światowego popytu na samoloty. Region Azji i Pacyfiku będzie potrzebować największej liczby nowych samolotów w ciągu nadchodzących 20 lat i będzie mieć największy udział w wartości nowych maszyn - wyniesie on przeszło 1,5 biliona dolarów. Ta część świata przyjmie jedną trzecią wszystkich dostaw nowych maszyn. Również Bliski Wschód oraz Ameryka Łacińska będą się dynamicznie rozwijać.

Z kolei przewoźnicy z Europy i Ameryki Północnej będą wymieniać starsze samoloty na nowe, bardziej ekonomiczne modele. Według analizy Boeinga, 94 proc. samolotów we flotach europejskich linii lotniczych w 2030 r. będzie dostarczone po 2011 roku, a samoloty będą bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej komfortowe dla podróżnych.

Boeing prognozuje, że stały wzrost liczby długodystansowych połączeń lotniczych będzie napędzać na nowych rynkach popyt na nowe samoloty szerokokadłubowe, które w latach 2011-2030 będą stanowić 19 proc. wszystkich nowych samolotów w Europie (1,4 tys. dostaw). Według Boeinga, niestabilne i rosnące ceny paliwa stanowią ogromne wyzwanie dla branży.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t136906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dziury;w;boeingach;amerykanie;chca;kontroli,150,0,807318.html) Dziury w Boeingach? Amerykanie chcą kontroli Federalna Administracja Lotnictwa zaleciła sprawdzenie 175 samolotów tego typu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t115741.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/nadchodzi;zlota;era;w;branzy;lotniczej,66,0,735042.html) Nadchodzi złota era w branży lotniczej Według szacunków Airbusa, w ciągu dwóch dziesięcioleci sprzeda się 26 tys. samolotów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t103293.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miliardowe;zlecenie;dla;boeinga,108,0,684908.html) Miliardowe zlecenie dla Boeinga Pentagon wyda prawie 12 miliardów dolarów na modernizację bombowców B-52.
Tagi: rynek lotniczy, boeing, samoloty, sprzedaż, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz