Notowania

Przejdź na
internet w chinach
01.09.2010 16:24

W Chinach koniec z anonimowymi komórkami

Władze twierdzą, że chcą walczyć ze spamem. Krytycy mówią o monitorowaniu obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ivan Walsh/CC/Flickr)

Od dziś w Chinach obowiązuje wymóg legitymowania się przy zakupie karty SIM do telefonu komórkowego. Władze twierdzą, że chcą w ten sposób walczyć ze spamem, natomiast krytycy mówią o nowym narzędziu, służącym do monitorowania obywateli.

Nowy przepis dotyczy wszystkich, także cudzoziemców, przybywających do Chin na krótko - poinformował dziennik _ China Daily _. Karty SIM są w Chinach powszechnie dostępne w kioskach z prasą, sklepach itp. Dotychczas można je było kupować całkiem anonimowo.

_ China Daily _ twierdzi, że użytkownik telefonu komórkowego w Chinach odbiera średnio 43 SMS-y tygodniowo, z czego 12 to spam. Wymóg legitymowania się gazeta przedstawia jako najnowszą rządową kampanię w walce z _ globalną plagą spamu, pornografii i oszustw _ z wykorzystaniem telefonii komórkowej.

Wang Songlian z organizacji Chińscy Obrońcy Praw Człowieka, mającej siedzibę w Hongkongu, wskazuje natomiast, że wymóg legitymowania się jest kolejnym przejawem zaostrzania przez władze chińskie kontroli nad nowymi technologiami telekomunikacyjnymi.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że w Chinach cenzuruje się internetpod kątem _ politycznie drażliwych _ treści, blokując dostęp do wielu portali, takich jak Twitter, Facebook, czy YouTube. Po zamieszkach na tle etnicznym w Sinkiangu na zachodzie Chin telefonia międzynarodowa i internet były tam niedostępne przez wiele miesięcy.

Wymóg legitymowania się prawdopodobnie nie dotknie specjalnie chińskich dysydentów, bo ich telefony i tak od dawna są ściśle monitorowane, natomiast umożliwi milicji identyfikowanie zwykłych ludzi, uczestniczących w spontanicznych protestach - uważa Wang.

W Chinach jest już w użyciu ponad 800 milionów numerów telefonii komórkowej. Anglojęzyczna chińska gazeta _ The Global Times _ napisała w środę, że około 320 milionów tych numerów kupiono anonimowo. Ich użytkownicy muszą się zarejestrować do 2013 roku; jeśli tego nie zrobią, ich numery mogą zostać wyłączone.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Świat bagatelizuje zagrożenie cyberwojny ]( http://manager.money.pl/news/artykul/swiat;bagatelizuje;zagrozenie;cyberwojny,103,0,652391.html )
* [ Li Ka-Shing: Chińczyk z 15 miliardami euro w kieszeni ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/li;ka-shing;chinczyk;z;15;miliardami;euro;w;kieszeni,39,0,652327.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: internet w chinach, chiny, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz