Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Norwegii żyje się najlepiej na świecie

0
Podziel się:

O pozycji w rankingu ONZ decyduje PKB, oczekiwana długość życia i poziom edukacji.

W Norwegii żyje się najlepiej na świecie
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

O pozycji w rankingu Organizacji Narodów Zjednoczonych decyduje PKB na mieszkańca, oczekiwana długość życia i poziom edukacji.

Aktualny wskaźnik Human Development Index Organizacji Narodów Zjednoczonych, bazujący na danych z roku 2007 został opracowany w 1990 przez pakistańskiego ekonomistę Mahbuba ul Haqa. Oto dziesięć państw, w których żyje się najlepiej:

Miejsce 1: Norwegia

Norwegia zawdzięcza swoją pozycję względnie wysokiemu wskaźnikowi oczekiwanej długości życia - 80,5 lat. Wskaźnik dzieci w wieku szkolnym wynosi w Norwegii 98,6 procent. Do zdobycia pierwszego miejsca bogatego w złoża ropy kraju przyczynił się także wysoki produkt krajowy brutto wynoszący 53.000 dolarów na osobę.

Miejsce 2: Australia

Zaraz za Norwegią uplasował się piąty kontynent: Na liście HDI Australia znajduje się na drugim miejscu. Oczekiwana długość życia wynosi tu 81,4 lat i jest wyższa niż w Norwegii. Wyraźnie mniejszy jest jednak PKB, który wynosi 35.000 dolarów na osobę.

Miejsce 3: Islandia

Wysoki wskaźnik oczekiwanej długości życia, wysoki wskaźnik przyjęć do szkół oraz PKB na osobę wysokości 37.000 dolarów: Daje to Islandii trzecie miejsce na liście HDI. Ponieważ wskaźnik HDI bazuje na danych z 2007 r., nie uwzględniono w nim ostatnich zawirowań kryzysu finansowego, który poważnie odbił się na kondycji finansowej kraju.

Miejsce 4: Kanada

Odwieczny rywal USA wyprzedził wyraźnie swojego sąsiada (USA miejsce 13): dobra opieka socjalna, wysokie zarobki, bardzo wysoki wskaźnik dzieci w wieku szkolnym - 99,3 procent, dają czwarte miejsce.

Miejsce 5: Irlandia

Tygrys Europy - w rankingu HDI na miejscu piątym: Wprawdzie oczekiwana długość życia w Irlandii wynosi 79,7 lat i jest prawie o rok krótsza niż w Kanadzie, jednak PKB na osobę jest wyraźnie wyższy i wynosi 44.600 dolarów.

Miejsce 6: Holandia

W rankingu HDI na miejscu szóstym: Oczekiwana długość życia Holendrów jest nieznacznie wyższa niż Irlandczyków - 79,8 lat, wskaźnik dzieci w wieku szkolnym wyniósł 97,5 procent. PKB na osobę wynosi prawie 39.000 dolarów.

Miejsce 7: Szwecja

Szwecja jest trzecim północnoeuropejskim krajem w pierwszej dziesiątce rankingu HDI: Oczekiwana długość życia w Szwecji to średnio 80,8 lat. PKB na osobę wynosi 36.700 dolarów. Szwedzi odstają w porównaniu do innych państw jedynie pod względem wskaźnika dzieci w wieku szkolnym - 94,3 procent.

Miejsce 8: Francja

Kraju słynący z dobrego jedzenia i savoir-vivre oferuje swoim obywatelom także dobry system opieki zdrowotnej: Oczekiwana długość życia Francuzów to 81 lat. Francja straciła jednak punkty za względnie niski wskaźnik dzieci w wieku szkolnym - 95,4 procent, oraz najniższy w pierwszej dziesiątce PKB na osobę wysokości 33.700 dolarów.

Miejsce 9: Szwajcaria

Związkowa stolica Zurych uważana jest za nadzwyczaj wartościowe miejsce do życia - dotyczy to także reszty Szwajcarii: Oczekiwana długość życia Szwajcarów to 81,7 lat, PKB na osobę wynosi 40.700 dolarów. Jednak Szwajcarzy tracą punkty przy trzecim wskaźniku HDI: Wskaźnik dzieci w wieku szkolnym jest stosunkowo niski i wynosi jedynie 82,7 procent. Oznacza to, że do szkół uczęszcza tylko nieco ponad cztery piąte wszystkich dzieci w wieku szkolnym.

Miejsce 10: Japonia

Azjatycki kraj jest nie tylko prymusem przemysłowym: Oczekiwana długość życia wynosi w Japonii 82,7 lat - jest to absolutny rekord. Gorzej wygląda PKB na osobę - 33.600 dolarów. Nie zachwyca także wskaźnik dzieci w wieku szkolnym wynoszący 82,7 procent. Mimo to Japonia znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów, w których żyje się najlepiej.

ranking
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)