Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W tych branżach kryzysu nie widać

0
Podziel się:

Produkcja artykułów spożywczych rośnie - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Także producenci wyrobów z drewna i tekstylnych nie narzekają na brak pracy.

W tych branżach kryzysu nie widać
(Eric Herchaft/Reporter)

Firmy produkujące artykuły spożywcze, tekstylia i wyroby z drewna nie odczuwają kryzysu - wynika z analizy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Dobrze radzą sobie dostawcy wody, energii i ciepła oraz producenci chemikaliów i tworzyw sztucznych.

Wczoraj Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała wyniki analizy dotyczącej zmian gospodarczych, przygotowanej we współpracy z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej. Takie analizy co kwartał opracowuje zespół badawczy pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera.

Branże te - jak podkreślono - odnotowują dodatnią dynamikę wzrostu sprzedaży. Produkcja artykułów spożywczych rośnie, choć nie tak mocno jak w poprzednich latach.

Z raportu wynika, że stale rośnie również tempo wzrostu produkcji wyrobów tekstylnych. Zdaniem zespołu badawczego w tym roku może to być wzrost o 9 proc. _ Jest to o tyle ciekawe, że dla powiązanej branży artykułów odzieżowych przewiduje się nawet 15-procentowy spadek produkcji w IV kwartale br. _ - podkreślono.

Optymistyczne prognozy są także dla sektorów chemikaliów, artykułów gumowych i tworzyw sztucznych. Branże te mają dodatnią dynamikę produkcji. _ Są one związane z konsumpcją, która rosła w ostatnich dziesięciu kwartałach, choć co prawda ostatnio nieco wolniej _ - ocenił cytowany w komunikacie prof. Mateusz Pipień z zespołu badawczego.

Z raportu wynika, że rośnie też produkcja w przemyśle papierniczym, pomimo tego, iż Polacy czytają coraz mniej gazet i książek. Eksperci przewidują, że w tym roku produkcja wzrośnie w tej branży o ok. 10 proc.

_ Przemysł papierniczy, dysponujący krajowym surowcem dobrej jakości, od lat sprywatyzowany i zasilony kapitałem zagranicznym, utrzymuje konkurencyjność _ - podkreślono. Wartość eksportu papieru, tektury i artykułów z nich wytwarzanych - według resortu gospodarki - wyniosła w 2012 roku ok. 3 mld euro.

Zdaniem ekspertów polskie firmy powinny szukać nowych kierunków w eksporcie. Powołując się na dane resortu gospodarki wskazali, że w ubiegłym roku eksport papieru i tektury do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu wzrósł o ponad 60 proc. _ Wydaje się, że jest to kierunek rozwoju, który szybko powinny rozważyć również inne branże _ - podkreślono.

Czytaj więcej w Money.pl
Wartość takich operacji wzrosła do 290 mld Kryzys ekonomiczny skłonił wielu przedsiębiorców do reorganizacji działalności, w tym do sprzedaży części działów firm.
Jak załatać dziurę budżetową Unii Europejskiej Rozpoczynając rozmowy w sprawie wieloletniego budżetu Unii, europosłowie postawili kilka warunków.
Polską budowlankę uratują Norwegowie? Wydatki na infrastrukturę transportową w Norwegii w latach 2014-2023 wzrosną do 50 miliardów koron, czyli 27 miliardów złotych rocznie.
kryzys
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)