Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycja
30.04.2013 06:27

Warbud i Mercury dokończą centrum kongresowe w Katowicach

Budowa centrum, które miało być gotowe wiosną tego roku, to jedna ze sztandarowych inwestycji realizowanych w Katowicach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan GRACZYNSKI/East News)

Konsorcjum firm Warbud i Mercury Engineering dokończy budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach - poinformował w wczoraj katowicki magistrat. Konsorcjum zaoferowało cenę 280,3 mln zł brutto.

To kolejny wykonawca wyłoniony w przetargu na dokończenie robót, po oprotestowaniu jego pierwotnego wyniku i nakazaniu przez Krajową Izbę Odwoławczą ponownego rozpatrzenia ofert. W ponownej ocenie odrzucono ofertę pierwotnie wyłonionego zwycięzcy - konsorcjum NDI, Balzola i WHD (z ceną 249,4 mln zł).

Budowa centrum, które początkowo miało być gotowe wiosną tego roku, to jedna ze sztandarowych inwestycji realizowanych w Katowicach. We wrześniu 2012 r. miasto odstąpiło od wartego ponad 252 mln zł kontraktu z wykonawcą - firmą Polimex-Mostostal - m.in. z powodu opóźnień w budowie. Samorząd zażądał też wypłaty kary umownej.

Później ogłoszono przetarg na dokończenie inwestycji, która ma być gotowa do końca sierpnia 2014 r. Wpłynęło pięć ofert. Jedynym kryterium przetargowym była proponowana cena. Oferta konsorcjum NDI była najtańsza; najdroższa opiewała na 320 mln zł. Od wyniku przetargu wpłynęło jednak odwołanie, rozpatrywała je Krajowa Izba Odwoławcza.

KIO nakazała ponowną ocenę ofert. Jak poinformował wczoraj zastępca naczelnika wydziału inwestycji katowickiego magistratu Jarosław Łuczyński, oferta NDI została w niej odrzucona - nie spełniała bowiem wymienionych w specyfikacji wskaźników finansowych określających sytuację finansową firmy.

Ponieważ odrzucona została również oferta złożona przez firmy Hochtief Polska i Elektrobudowa (ponad 261 mln zł), wybrana została kolejna - konsorcjum firm Warbud i Mercury Engineering za 280,3 mln zł brutto. Choć przekracza ona nieznacznie szacowaną wartość zamówienia (280,1 mln zł brutto), miasto wyraziło wolę podpisania umowy.

Zanim to nastąpi, musi upłynąć 10-dniowy termin na ew. odwołania, potem - ze względu na znaczną wartość - postępowanie skontroluje Urząd Zamówień Publicznych. Jeśli umowa z Warbudem zostanie podpisana, będzie to już druga inwestycja wykonywana w tym rejonie miasta przez tego wykonawcę.

Warbud wraz ze spółkami LTT i Ebud-Przemysłówka od lutego ub. roku buduje już za ok. 235 mln zł brutto nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Termin jej ukończenia to październik 2013 r.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach ma działać między przyszłą siedzibą NOSPR i halą widowiskowo-sportowej Spodek - w rejonie ulic Roździeńskiego, Korfantego i Olimpijskiej. Będzie to wielofunkcyjny budynek wraz z obiektami towarzyszącymi, dojazdami, parkingami oraz pełną infrastrukturą techniczną.

Powierzchnia centrum wyniesie prawie 38 tys. m kw., a jego największa sala - 10 tys. m kw. Wymiary budynku to 236 na 92 m, a jego wysokość - 18 m. Powstanie pięć wjazdów na teren centrum kongresowego, plac oraz korytarz łączący obiekt ze Spodkiem. Na dachu budynku przewidziano miejsce na zieleń. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z wcześniejszym kontraktem z Polimeksem-Mostostalem, cała inwestycja, która jest już zaawansowana, miała kosztować 252 mln zł.

O odstąpieniu przez samorząd Katowic od umowy z firmą Polimex-Mostostal poinformowano 20 września ub. roku. Jako powód podano opóźnienie wykonawcy w wykończeniu obiektu oraz zaniechanie wykonywania prac zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem rzeczowo-finansowym, co spowodowało zwłokę w realizacji robót.

Jednocześnie samorząd Katowic zażądał od Polimeksu zapłaty kary umownej w wysokości 5 proc. wynagrodzenia brutto. Ponadto podano, że Polimex-Mostostal otrzyma jedynie część wynagrodzenia za wykonaną dotąd część robót. Spółka zapowiadała podjęcie działań ugodowych, które mają na celu zmianę stanowiska władz miasta.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejka chętnych do budowy parkingów w Warszawie Władze stolicy chcą wybudować wielopoziomowe parkingi m.in. pod placami: Trzech Krzyży, Bankowym i Konstytucji.
Erbud wybuduje biurowiec w Warszawie Kontrakt o wartości 19,1 mln złotych netto zostanie zrealizowany do końca maja 2014 roku.
EDF wstrzymuje ogromną inwestycje Francuski koncern zdecydował o zawieszeniu części prac nad projektem budowy nowych bloków atomowych w Wielkiej Brytanii. Trwają negocjacje z rządem.
Tagi: inwestycja, business news, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, z rynku, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz