Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Warszawa
13.05.2010 11:14

Warszawa ulubionym miastem przedsiębiorców

W europejskim rankingu Polską stolicę wyprzedza tylko Frankfurt i Malmoe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jimbowen0306/CC/Flickr)

W rankingu _ ECER-Banque Populaire _ polską stolicę wyprzedziły tylko *Frankfurt i Malmoe. Najsilniejszą stroną polskiej stolicy jest dostęp do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także elastyczne w porównaniu z innymi krajami prawo pracy.*

Autorzy rankingu _ ECER-Banque Populaire _ już po raz trzeci przepytali aż 170 tys. przedsiębiorców, w tym 4,5 tys. szefów firm, z 37 miast w 18 państwach Europy. Chodziło o ocenę miasta, w którym prowadzą firmę.

Polska stolica awansowała z 10. miejsca w analogicznym rankingu w 2009 roku.
Pierwsze miejsce w ogłoszonym w tym tygodniu w Brukseli rankingu zajął Frankfurt, drugie miejsce szwedzkie Malmoe, natomiast Warszawa zajęła trzecie miejsce, zdecydowanie wyprzedzając takie metropolie jak Londyn, Bruksela, Barcelona, Rzym, Praga czy Budapeszt.

Przedsiębiorcy byli odpytywani z pięciu tematów: dostęp i promocja przedsiębiorczości, pomoc przy zakładaniu firmy, wsparcie przy dalszym jej prowadzeniu, dostęp do finansowania prywatnego i publicznego jak kredyty czy dotacje i wreszcie szeroko pojmowane środowisko (nieruchomości, jakość życia, infrastruktura drogowa i telekomunikacyjna).

Jak tłumaczyła szefowa projektu ECER (European Cities Entrepreneurship Ranking) Valerie Fedel, na tak dobry wynik Warszawy wpłynął przede wszystkim dostęp do finansowania, kluczowego dla przedsiębiorców zwłaszcza w czasach kryzysu.

Pod tym względem Warszawa pobiła wszystkie inne miasta, zajmując pierwsze miejsce w rankingu 37 metropolii. Warszawa umożliwia przedsiębiorcom środki finansowe, by rozpocząć działalność. - _ Przedsiębiorcy mają dostęp do funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, których Polska jest pierwszym beneficjentem, jak też znacznego współfinansowania narodowego _ - powiedziała Fedel. Ponadto przedsiębiorcy chwalili dość elastyczne prawo pracy oraz zachęcające środki podatkowe.

W innych ocenianych obszarach Warszawa też uplasowała się wysoko. Na 6. miejscu pod względem promocji przedsiębiorczości (konferencje, kongresy, strony internetowe, media), czyli fazy poprzedzającej decyzję o rozpoczęciu biznesu oraz na 4. pod względem pomocy i wsparcia dla już operujących przedsiębiorców (doradztwo prawne czy księgowe, zarządzenie czy usługi towarzyszące).
Najgorzej, spośród branych pod uwagę obszarów, Warszawa została oceniona w klasyfikacji dotyczącej szeroko rozumianego środowiska (transport, jakość życia, zasoby nieruchomości czy sieci telekomunikacyjne), zajmując 16. z 37 miejsc. _ - Nie najlepiej wypadła ocena zwłaszcza koncentracji sieci transportu _ - powiedziała Fedel.

Ale i tak, w ogólnym rankingu, Warszawa zajęła aż trzecie miejsce. W Polsce, wskazała Fedel, około połowy przedsiębiorstw to firmy małe i średnie i _ to one wytwarzają wzrost gospodarczy, a także tworzą dwie trzecie miejsc pracy i zapewniają 80 proc. wartości dodanej gospodarki _.

Tagi: Warszawa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz