Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ważne decyzje w sprawie budowy elektrowni w Opolu

0
Podziel się:

Spółka ma przez 20 lat dostarczać węgiel do dwóch nowych bloków energetycznych, jakie wybuduje PGE.

Ważne decyzje w sprawie budowy elektrowni w Opolu
(Stefan Maszewski/Reporter)

Kompania Węglowa (KW) ma przez 20 lat dostarczać węgiel do dwóch nowych bloków energetycznych, jakie mają powstać w Elektrowni Opole. Wartość dostarczanego w tym okresie węgla szacuje się nawet na 22 mld zł. * *Także dziś PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka zależna PGE, podpisała aneks do umowy ze spółkami Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa w sprawie warunków wydania polecenia rozpoczęcia prac na budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole - poinformowała PGE.

Umowę w sprawie dostaw węgla, Kompania podpisała z należącą do PGE spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Węgiel ma być dostarczany w latach 2018-2038.

_ - Przedmiotem tej umowy jest zapewnienie dostaw węgla przez Kompanię na potrzeby projektu inwestycyjnego Opole II. Cena węgla podczas obowiązywania umowy wyznaczana będzie w oparciu o wskaźniki dotyczące średnich cen energii elektrycznej i średnich cen węgla oraz średnich kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla _ - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Wcześniej przedstawiciele Kompanii szacowali, że dwa nowe blok energetyczne w Opolu, o mocy 900 megawatów każdy, mogą zużywać rocznie w sumie ok. 6 mln ton węgla. Uruchomienie dostaw węgla z KW do Opola uzależnione będzie od zakończenia inwestycji PGE w tym mieście. Istnieje możliwość odstąpienia od umowy przez PGE do końca września 2020 r.

W poniedziałek Kompania Węglowa zawarła ze spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna inną umowę - na dostawę węgla do już działających elektrowni grupy w latach 2014-2018. Wartość kontraktu wynosi 5,6 mld zł netto. Także w tym przypadku cenę węgla ujętego w umowie wyznaczono w oparciu o średnie ceny energii elektrycznej oraz średnie ceny rynkowe węgla.

_ - Umowa z PGE jest ważna dla Kompanii, gdyż stabilizuje przez najbliższe lata warunki sprzedaży węgla energetycznego z naszej spółki. Mam nadzieję, że inwestycja w Elektrowni Opole z naszym udziałem potwierdzi rolę węgla w polskiej gospodarce _ - skomentowała prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

W końcu lipca PGE i KW uzgodniły podstawowe warunki umowy na dostawy węgla do bloków w Opolu, jednak wówczas nie podano bliższych szczegółów.

Pod koniec czerwca Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w Elektrowni Opole. Zobowiązały się wtedy do przeanalizowania ekonomicznych i prawnych możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy węgla kamiennego wydobywanego przez Kompanię Węglową dla tamtejszej elektrowni, w tym w szczególności dla bloków objętych nową inwestycją, a także ewentualnego zaangażowania (np. kapitałowego) Kompanii w realizację projektu Opole II.

W kwietniu PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności z powodu m.in. zmian na rynku energii. Kontynuowanie projektu nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki - podawała wówczas PGE. Na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowa elektrownia w Opolu powstała. PGE podała niedawno, że pracuje obecnie nad poprawą efektywności projektu.

Rozbudowę należącej do PGE elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy po 900 megawatów każdy, za ponad 11,5 mld zł brutto, ma zrealizować konsorcjum firm Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa.

We wtorek PGE poinformowała także o zawarciu aneksu do umowy z konsorcjum tych firm w sprawie Opola. Na mocy aneksu warunkiem wydania wykonawcy polecenia rozpoczęcia prac jest uzgodnienie i wdrożenie warunków regulujących relacje pomiędzy zamawiającym, generalnym wykonawcą i podwykonawcą a PKO Bankiem Polskim, obejmujące m.in. zasady finansowe, warunki i zabezpieczenie płatności oraz gwarancje wykonania umowy.

Zarząd PGE poinformował, że rada nadzorcza spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zgodziła się na wznowienie zadania inwestycyjnego Opole II, wycofując się tym samym z podjętej w kwietniu decyzji o nierealizowaniu inwestycji. W konsekwencji zarząd PGE GiEK wystawił generalnemu wykonawcy powiadomienie o planowanym wystawieniu polecenia rozpoczęcia prac. Teraz - jak zapisano w aneksie do umowy - po co najmniej 120 dniach firma może wydać takie polecenie.

_ W tym czasie będą kontynuowane prace mające na celu wprowadzenie mechanizmów ograniczających ryzyko inwestycyjne i poprawiających rentowność zadania inwestycyjnego Opole II _ - podała PGE.

Czytaj więcej w Money.pl
Są ostateczne decyzje w sprawie atomówki PGE, KGHM, Tauron i Enea uzgodniły zasadnicze warunki projektu jądrowego.
Ta budowa może kosztować miliardy złotych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosiła nowy przetarg na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)