Notowania

Węgierscy rolnicy chcą więcej pieniędzy od Daimlera

Fabryka firmy w Kecskemet ma kosztować 800 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Węgierscy rolnicy chcą więcej pieniędzy za tereny pod nowy zakład Mercedesa Rusza proces w tej sprawie. Ale Daimler nie widzi zagrożenia dla budowy zakładu *

W związku z budową nowego zakładu produkcyjnego Mercedesa w węgierskim Kecskemet, niemiecki koncern Daimler musi się liczyć z zaskakującymi problemami.

Rolnicy, którzy sprzedali swoją ziemię pod budowę zakładu niemieckiego producenta samochodów, domagają się więcej pieniędzy. W ubiegłym tygodniu rozpoczął się proces cywilny przeciwko firmie pośredniczącej w skupie terenów rolniczych pod budowę nowych zakładów Mercedesa. Rolnicy chcą dochodzić przed sądem więcej pieniędzy za sprzedaną już ziemię.

Za 800 mln euro koncern Daimler wybuduje w południowo-węgierskim Kecskemet swój pierwszy zakład produkcyjny w Europie Wschodniej. W 2012 r. w 110 tys. mieście ma się rozpocząć seryjna produkcja Mercedesów Klasy A i B. W nowym zakładzie znajdzie zatrudnienie 2500 osób. Kolejne miejsca pracy mają powstać także u poddostawców Mercedesa.

Według doniesień węgierskich mediów, Daimler zapłacił za tereny pod nowy zakład prawie 30 mln euro. Niemiecki koncern nabył łącznie 440 hektarów na południe od Kecskemet. Teren wybrano w taki sposób, aby w razie potrzeby w najbliższych latach możliwa była także rozbudowa zakładu. Na terenie mogą się także ulokować poddostawcy Mercedesa.

Centrala Daimlera w Stuttgarcie potwierdza wniesienie pozwu na Węgrzech. _ Postępowanie toczy się przeciwko pośrednikowi, a nie przeciwko naszemu przedsiębiorstwu _, powiedział rzecznik koncernu.

Daimler przyjmuje spór sądowy na Węgrze stosunkowo spokojnie. Nikt w centrali koncernu nie sądzi, by zaistniała sytuacja zagrażała budowie nowego zakładu. Roszczenia finansowe skierowane są do firmy pośredniczącej w sprzedaży.

Mimo to postępowanie sądowe może pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje. W najgorszym wypadku węgierski sąd może orzec o nieważności umów sprzedaży ziemi pod budowę zakładu Mercedesa.

W takim przypadku Daimler musiałby liczyć się z kosztownymi dodatkowymi negocjacjami.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Daimler rozstał się ostatecznie z Chryslerem ]( http://manager.money.pl/news/artykul/daimler;rozstal;sie;ostatecznie;z;chryslerem,223,0,447455.html )
* [ Mercedesy się nie sprzedają. Daimler na minusie ]( http://manager.money.pl/news/artykul/mercedesy;sie;nie;sprzedaja;daimler;na;minusie,0,0,428032.html )
Tagi: daimler, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz