Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiceminister prezesem Kompanii Węglowej?

0
Podziel się:

Joanna Strzelec-Łobodzińska, odpowiedzialna w resorcie gospodarki m.in. za sprawy górnictwa, zgłosiła swoją kandydaturę.

Wiceminister prezesem Kompanii Węglowej?
(LHOON/CC/Flickr)

Joanna Strzelec-Łobodzińska, odpowiedzialna w resorcie gospodarki m.in. za sprawy górnictwa, zgłosiła swoją kandydaturę w postępowaniu wyłaniającym nowego szefa największej górniczej firmy w Europie.

- _ Pochodzę z woj. śląskiego. Trzy lata pracuję już poza domem. Z mojej długiej kariery zawodowej mniej więcej 90 proc. czasu pracowałam w firmach, w biznesie, a krótki, trzyletni okres w administracji _ - powiedziała dziennikarzom Strzelec-Łobodzińska.

Jej zdaniem w górnictwie jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. - _ Z Warszawy widać sprawy, które można jeszcze załatwić - jak mi się wydaje - bardzo szybko, z pożytkiem dla firmy _ - dodała wiceminister.

Jak podała wcześniej Kompania, w postępowaniu kwalifikacyjnym na prezesa i pięciu członków zarządu firmy, zgłoszono 18 kandydatów, w tym dwoje na stanowisko prezesa. Rozmowy z kandydatami zaplanowano na jutro.

Kandydatów będzie oceniać siedmioosobowa rada nadzorcza KW, na czele której stoi szefowa departamentu górnictwa w Ministerstwie Gospodarki Aleksandra Magaczewska; członków rady powołuje walne zgromadzenie, czyli minister gospodarki. Część członków rady to osoby rekomendowane przez ten resort.

Według Strzelec-Łobodzińskiej fakt, że jej kandydaturę będą oceniać podwładni, nie jest formalną przeszkodą, by brała udział w konkursie.

- _ Z tego tytułu nie ma żadnych formalnych przeszkód, bym wzięła udział w konkursie. Wszyscy, albo prawie wszyscy, startujący gdzieś pracują. Natomiast przed powołaniem na funkcję muszę złożyć rezygnację; to jest także potrzebne dla spełnienia innych formalnych wymagań _ - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

Wiceminister przypomniała, że gdyby została wybrana na szefową kompanii, konieczne byłoby skrócenie rocznej karencji, zgodnie z którą wysocy urzędnicy administracji państwowej nie mogą po odejściu ze stanowiska obejmować funkcji w biznesie. Wyraziła nadzieję, że w przypadku KW, która jest spółką Skarbu Państwa, nie będzie przeszkód w tym zakresie. Zgodę na skrócenie karencji musi wydać zespół działający przy Kancelarii Premiera.

Przed objęciem funkcji wiceministra gospodarki w październiku 2008 r. 56-letnia Joanna Strzelec-Łobodzińska była związana głównie z energetyką. Przez wiele lat pracowała w Elektrowni Jaworzno III, a później w Południowym Koncernie Energetycznym i tworzącej się wówczas grupie Tauron, gdzie stała na czele zarządu.

Kompania Węglowa nie ma szefa od września ubiegłego roku, kiedy minister gospodarki odwołał poprzedniego prezesa, któremu prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne. Od tej pory firmą kieruje wiceprezes Jacek Korski, koordynujący prace zarządu. To największa górnicza firma w Europie, o zdolności wydobywczej ok. 40 mln ton węgla rocznie. Zatrudnia ok. 60 tys. osób w 15 kopalniach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t104147.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/weglowy;gigant;wciaz;bez;prezesa,215,0,739031.html) Węglowy gigant wciąż bez prezesa Nowy konkurs będzie ogłoszony w przyszłym roku. Obecnego nie udało się rozstrzygnąć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t92452.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zarzad;do;gornikow;latwo;burzyc;trudniej;budowac,80,0,667728.html) Zarząd do górników: łatwo burzyć, trudniej budować Związki z Kompanii Węglowej szykują się do referendum strajkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;zablokuja;wysylki;wegla;licza;na;rzad,32,0,817952.html) Nie zablokują wysyłki węgla. Liczą na rząd Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą dziś spotkać się z przedstawicielami rządu i omówić planowaną prywatyzację spółki.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)