Widmo deflacji nad Wielką Brytanią
Inflacja na Wyspach jest najniższa od niemal pół wieku. Wskaźnik RPI spadł do 0,1 proc.
Inflacja na Wyspach jest najniższa od niemal pół wieku. Wskaźnik RPI spadł do 0,1 proc.
Inflacja na Wyspach jest najniższa od niemal pół wieku.Wskaźnik RPI spadł do 0,1 proc.
Jak donosi _ Times Online _opublikowane właśnie najnowsze dane o inflacji wznieciły obawy o to, że recesja spowoduje, że w Wielkiej Brytanii pojawi się zjawisko deflacji.
Inflacja mierzona przez wskaźnik cen detalicznych (RPI) w ujęciu roczny mw styczniu wyyniosła zaledwie 0,1 proc. W grudniu była na poziomie 0,9 procent. Ostatnio inflacja była niższa w marcu 1960 roku, gdy wynosiła - 0,5 proc.
Koszt utrzymania mierzony przez wskaźnik RPI w styczniu spadł o 1,3 proc. Głównie za sprawą niższych rat kredytów hipotecznych. A to za sprawą kolejnych cięc stóp procentowych przez Bank of England.
Alternatywny wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) pokazuje wyższą inflację niż popularniejszy RPI. A to za sprawą nie uwzględniania kredytów hipotecznych i innych kosztów utrzymania mieszkań i domów. CPI w styczniu w ujęciu rocznym wyniósł 3 proc. O 0,7 proc. mniej niż przed rokiem.
Zdaniem ekspertów pomimo danych o inflacji BoE zdecyduje się jeszcze na kolejne obniżki stóp. Choć już w tej chwili są one na rekordowo niskim - 1 proc. - poziomie.
*Recesja to już poważny problem *
Sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii w ostatnich miesiącach znacznie się pogorszyła. Ani rządowa pomoc dla sektora bankowego, ani plan mający na celu rozruszanie rynku kredytowego nie przyniosły spodziewanych rezultatów i kraj znalazł się w recesji, co ostatnio zostało oficjalnie potwierdzone.
Brytyjskie media niemal codziennie donoszą o corazgorszej sytuacji na rynku nieruchomościi masowych zwolnieniach.
Kłopoty z pracą coraz częściej odbijają się na sytuacji finansowej brytyjskich rodzin. Średnio 350 osób dziennie staje się niewypłacalnych.
Wiele osób nie jest w stanie spłacać rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w czasie boomu cenowego. Grozi im to, że banki odbiorą im domy.
Deflacja grozi też innym państwom Unii oraz Stanom
_ - Może się tak zdarzyć w tym roku, że rynki finansowe nie odbiją się, bo spodziewamy się - lub może się tak stać - że będzie deflacja w USA i niektórych krajach Europy _ - ocenia komisarz UE ds. monetarnych Joaquin Almunia. _ Mamy bardzo niepewny scenariusz _ - dodaje.
Podkreślił, że oficjele stosują bardzo silne instrumenty ze swojej _ skrzynki narzędziowej _ w polityce monetarnej.
_ - Wystawiany na ryzyko pieniądze podatników. Nie mamy innej opcji _ - stwierdził Almunia.