Notowania

zarobki prezesów
21.06.2012 12:23

Wielka Brytania chce ograniczyć pensje prezesów

Zarobki dyrektorów wielkich korporacji będą w Wielkiej Brytanii podawane do wiadomości publicznej i podlegać mają głosowaniu na walnych zebraniach udziałowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Secret Pilgrim/CC/Flickr)

Zarobki dyrektorów wielkich korporacji będą w Wielkiej Brytanii podawane do wiadomości publicznej i podlegać mają głosowaniu na walnych zebraniach udziałowców. Taki jest plan rządu w Londynie, który chce ograniczyć ich apanaże.

Minister handlu i przemysłu, liberał Vince Cable od dwóch lat wojuje z bankierami. Ale wynagrodzenia praktycznie wszystkich dyrektorów dużych firm brytyjskich, nie tylko banków, rosną od 20 lat w tempie 13 proc. rocznie - nawet ostatnio, kiedy połowa Brytyjczyków w ogóle nie dostaje podwyżek, a reszta poniżej poziomu inflacji.

Minister Cable ogłosił, że płace dyrektorów będą odtąd ujawniane w całości, bez rozbicia na pensje, premie, udziały i pakiety emerytalne. W ten sposób okazuje się bowiem, że pełne zarobki na przykład dyrektora Barclays Banku, Boba Diamonda wynoszą nie 6, a 21 milionów funtów rocznie. Drugim sposobem na krezusów biznesu ma być danie udziałowcom prawa głosu w sprawie tych wynagrodzeń.

Vince Cable proponuje zatwierdzać je co trzy lata, na walnych zebraniach akcjonariuszy. Jest to wynik tak zwanej _ Wiosny Udziałowców _ - buntu akcjonariuszy na tegorocznych walnych zebraniach w kilku korporacjach, co zaowocowało rezygnacją trzech dyrektorów naczelnych - ostatnio 8 maja Andrew Mossa w wielkiej, obecnej również w Polsce, firmie ubezpieczeniowej Aviva.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto zarobki szefów największych firm w UK W ostatnich tygodniach akcjonariusze kilku brytyjskich korporacjach wyrazili niezadowolenie z wysokich uposażeń wypłacanych szefom, wskazując, że nie odzwierciedlają one wyników finansowych firm.
Dyrektorzy rekordziści. Tak kombinują w KGHM Jeden z dyrektorów w spółce pełni jednocześnie pięć funkcji bo... jest dobrze zorganizowany.
Tak biednieją Brytyjczycy. A będzie gorzej W 2015 r., gdy upływa kadencja obecnego rządu, będą one na tym samym poziomie, co w 2002 r. - wyliczył IFS (Institute for Fiscal Studies).
Tagi: zarobki prezesów, dyrektorzy, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz