Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania kupi prąd od Islandii? Niezwykły projekt

0
Podziel się:

Czy powstanie najdłuższy na świecie podmorski kabel? Z propozycją takiej inwestycji występuje znany brytyjski finansista Edmund Truell.

Kabel miałby połączyć Wielką Brytanię z Islandią.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że dzięki temu można by importować z Islandii energię elektryczną wystarczającą na pokrycie zapotrzebowania ponad dwóch milionów brytyjskich gospodarstw domowych.

Impulsem do działania było dla Truella podpisanie jeszcze w 2012 roku przez Wielką Brytanię porozumienia z Islandią, która dysponujące nadwyżkami energetycznymi.

Podmorski kabel biegnący po dnie Atlantyku miałby prawie tysiąc kilometrów długości. Obecny rekord, 570 kilometrów, należy do podwodnego połączenia między Norwegią a Holandią.

Koszt budowy przyszłego kabla, który otrzymał już nazwę _ IceLink _, szacuje się na 5 miliardów euro.

Firma zajmująca się przygotowaniami do przyszłej inwestycji zapowiada, że za rok rozpoczną się badania dna Atlantyku, mające na celu wytyczenie najkorzystniejszego przebiegu gigantycznego kabla. Według wstępnych planów, połączenie energetyczne miałoby być uruchomione w 2022 roku.

99 procent energii wytwarzanej w Islandii pochodzi ze źródeł odnawialnych - głównie z hydroenergetyki oraz źródeł geotermalnych.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)