Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
google
13.06.2013 17:17

Wielka kontrola w Google. Przez podatki

Brytyjski parlament polecił urzędowi podatkowemu dokładnie zbadać, ile naprawdę powinny wynosić podatki Google.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Robert Scoble/cc/flickr)

Brytyjski parlament polecił urzędowi podatkowemu dokładnie zbadać, ile naprawdę powinny wynosić podatki wielkiej międzynarodowej firmy internetowej Google. W ciągu 5 lat Google zarobił na Wyspach 11,5 miliarda funtów, ale wniósł tylko 10 milionów podatku korporacyjnego.

Komisja finansów publicznych Izby Gmin jest przekonana, że Google manipuluje swoimi zyskami, księgując je poza granicami Wielkiej Brytanii, aby zaoszczędzić na stopie podatku. Przewodnicząca komisji, Margaret Hodge powiedziała BBC, że trzeba by nakreślić mapę, żeby zrozumieć, jak się mają do siebie różne firmy Google'a - podróżując do Irlandii, potem do Holandii, na Bermudy. A jedyny cel tej sztucznej struktury to uniknąć płacenia sprawiedliwej porcji podatku od zysków z reklamy w Wielkiej Brytanii - twierdzi Hodge.

Dyrektor Google'a, Matt Brittin i prezes Eric Schmidt bronią się, że firma nie łamie żadnego prawa. Ale brytyjski rząd mocno naciska ostatnio na egzekwowanie od podnarodowych korporacji nie tylko litery, ale ducha prawa podatkowego. Jak mówiła Margaret Hodge: _ Żyjemy w społeczeństwie, w którym na nas wszystkich ciąży obowiązek wnoszenia sprawiedliwego udziału dla wspólnego dobra. To nas cementuje jako społeczeństwo. _

Kwestią opodatkowania międzynarodowego biznesu zajęła się ostatnio Unia Europejska, a w przyszłym tygodniu poruszą ją również liderzy Grupy G-8 na szczycie w Irlandii Północnej.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Pracownik oskarża Google. Chodzi o miliardy Były dyrektor Google UK Barney Jones oskarżył swego dawnego pracodawcę o to, że zyski wygenerowane w Wielkiej Brytanii przepuszcza przez swoje oddziały w Irlandii, a następnie przelewa do raju podatkowego na Bermudach.
Szef Google broni niskich podatków Politycy brytyjscy twierdzą, że tak niskie podatki są _ niemoralne _ w stosunku do zarobków giganta.
Nie chcą ciąć bonusów bankierom? Oto powód Rząd Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu ma "poważne zastrzeżenia" co do planów UE w sprawie ograniczenia bonusów bankowców - poinformował rzecznik brytyjskiego premiera Davida Camerona.
Tagi: google, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-biznes, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz