Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Orkiestra zbiera najwięcej

0
Podziel się:

Owsiak zbiera rocznie ponad 40 mln zł. Ustępują mu - choć niewiele - inne organizacje.

Wielka Orkiestra zbiera najwięcej
(PAP/Radek Pietruszka)
bEUmStAl

Orkiestra Jurka Owsiaka potrafi jednorazowo zebrać ponad 40 mln zł. Jednak kwestujących z roku na rok przybywa. W ubiegłym zorganizowano aż 150 zbiórek.

Dziś XVIII finał WOŚP. Na ulice wyjdzie około 120 tysięcy ludzi ze skarbonkami. Ile uda się zebrać okaże się w najbliższych dniach. Jednak nie tylko Jurek Owsiak jest skutecznym kwestorem.

Tuż za nim plasuje się Caritas, który w diecezjach i parafiach przyjmując dary i sprzedając chlebki oraz świece zgromadził blisko 38,5 miliona złotych.

bEUmStAn

źródło:Money.pl, dane za 2008 rok

Istnieją też dziesiątki _ średniaków _, którzy zbierają mniejsze sumy. Na przykład Wrocławskie Hospicjum Dla Dzieci zebrało w 2008 roku ponad 1,2 miliona złotych, Amnesty International Polska ponad 1,1 miliona złotych. Mniejsi zbierają od kilku do ponad 100 tysięcy złotych. Na przykład Fundacja Kwiaty Polskie zbierającą między innymi na rehabilitację i pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym zgromadziła ponad 120 tysięcy złotych.

_ - Leczenie, rehabilitacja czy udzielanie pomocy w przypadkach katastrof humanitarnych katastrof to najbardziej popularne cele publicznych zbiórek - _ mówi Money.pl Małgorzata Woźniak z MSWiA. Kolejne popularne cele to ochrona zwierząt, projekty edukacyjne czy zakup sprzętu medycznego. _ - Najczęściej jednak organizacje starają się unikać zbierania do skarbonek na ulicach, przeważnie proszą o wpłatę na wskazane konto _- dodaje Woźniak.

bEUmStAt

Zbierających wciąż przybywa.

Organizacji uzyskujących zgodę na zbiórki przybywa. W ubiegłym roku przeprowadzono ponad 150 zbiórek.

źródło: MSWiA

bEUmStAu

Organizacje polegają głównie na wolontariuszach ich liczba, zależnie od akcji jest bardzo różna. Na przykład w zeszłorocznych akcjach organizowanych przez Fundację Kwiaty Polskie zaangażowanych było 10 osób. Dla Polskiej Akcji Humanitarnej zbierało 50 wolontariuszy, dla PCK już pół tysiąca, a dla WOŚP aż 120 tysięcy ludzi.

Polacy ofiarni ale z umiarem

Z badania Money.pl, przeprowadzonego przed miesiącem wynika, że nie należymy do szczególnie ofiarnych. 20 procent ankietowanych odpowiedziało, że nie wspiera nikogo. Przy każdej nadarzającej się okazji daje co dziesiąty. Wybiórczo lub bardzo rzadko robi to zdecydowana większość - blisko 70 procent.

W swojej ofiarności stawiamy raczej na pieniądze. 64 procent badanych wskazała właśnie**[

bEUmStAv

]( http://galerie.money.pl/kasia;kowalska;i;ewelina;flinta;na;inauguracji;xviii;finalu;wosp,galeria,3144,1.html )Zobacz kto zagra w trakcie XVIII finału WOŚP, galeria.**
tę formę pomocy, mniej chętnie przekazujemy dary, najgorzej jest z zaangażowaniem i poświęcaniem własnego czasu. W wolontariacie udziela się jedynie 4 procent badanych.

Wielka Orkiestra podobnie jak przed rokiem zbiera na sprzęt służący wczesnemu wykrywaniu raka u dzieci. Fundacja zamierza doposażać kliniki onkologiczne w sprzęt wysokospecjalistyczny.

_ - O celach zbiórek zawsze decyduje Fundacja, ale każdy może do nas napisać propozycję. I my takich listów mamy bardzo dużo _ - tłumaczy Owsiak. _ - Na końcu pytamy, co załatwimy, jeżeli się za ten problem weźmiemy _ - mówi Owsiak

bEUmStAw

POSŁUCHAJ JURKA OWSIAKA:

Fundacja powołuje następnie zespół specjalistów z dziedziny, na którą zdecydowała się zbierać. Fundacja zwraca się do wszystkich szpitali w Polsce czego potrzebują, a zespół lekarzy przygotowuje szczegółową listę.

POSŁUCHAJ JURKA OWSIAKA:

Gdy Fundacja zbierze potrzebne dane, decyduje jakiego sprzętu potrzeba najwięcej i na to przeznacza pieniądze. - _ A następnie jest konkurs ofert, gdzie eksperci nam doradzają, a decyzję podejmuje na końcu Fundacja _ - wyjaśnia Owsiak.

Ten plan działania jest realizowany co roku od nowa. _ Decyzja o onkologii w tym roku zapadła w gdzieś październiku, listopadzie ubiegłego roku _ - tłumaczy Owsiak.

POSŁUCHAJ JURKA OWSIAKA:

_ - Cel jest ten sam ponieważ pierwsza zbiórka poskutkowała tym, że mogliśmy kupić bardzo dużo urządzeń do mniejszych ośrodków. A ten teraz wypełni te luki, które jeszcze zostały. A także da sprzęt do diagnostyki, analizy i leczenia czołowym 17 ośrodkom _ - wyjaśnia Jurek Owsiak.

POSŁUCHAJ JURKA OWSIAKA:

_ _

Jak zaznaczył Jurek Owsiak, pieniądze zebrane podczas Finału nie są wykorzystywane na utrzymanie Fundacji. - _ Zdobywamy pieniądze z innych źródeł _ _ na przykład z darowizn _ - mówi.

POSŁUCHAJ JURKA OWSIAKA:

Po ulicznej zbiórce i licytacjach WOŚP gromadzi środki przez cały rok.

Zbierać nie każdy może

Na to, by zbierać publicznie pieniądze lub dary trzeba mieć zgodę. Każdorazowo wydaje ją Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 • * * Ustawa o zbiórkach publicznych.pdf*
  • Zasady organizacji, przeprowadzania, oraz rozliczania zbiórek regulują przepisy jeszcze z 1933 roku.
  • O zgodę na zorganizowanie zbiórki publicznej do MSWiA mogą występować jedynie organizacje pozarządowe, w tym fundacje, stowarzyszenia i komitety społeczne.

Kto i na jakich zasadach może zorganizować zbiórkę?

 • O taką zgodę do MSWiA mogą występować jedynie organizacje pozarządowe, w tym fundacje, stowarzyszenia i komitety społeczne.
  • zbiórka musi mieć ściśle określony cel np. akcja _ Pajacyk _ organizowana przez PAH, zebrane środki przeznaczane są na dożywianie dzieci w szkołach czy zbiórka na rzecz ofiar tsunami w Azji, organizowana przez Caritas.
  • zbiórka musi zostać rozliczona poprzez opublikowanie wyników akcji w prasie oraz złożenie sprawozdania w MSWiA.
  • ofiary uzyskane w wyniku przeprowadzenia zbiórki mogą być spożytkowane wyłącznie na cel określony decyzją o wydaniu zgody na jej przeprowadzenie.

Wrzucając do skarbonki, wysyłając SMS-a, czy decydując się na przelew warto sprawdzić:

 • Czy zbierający mają zgodę MSWiA na jej przeprowadzenie.
  • Zbierający powinni być wyposażeni w legitymacje, zawierające ich dane osobowe, zdjęcie, dane organizatora zbiórki, dane na temat posiadanego pozwolenia i celu akcji.
  • warto zwrócić uwagę na sposób wykonania, oznakowania, zabezpieczenia, zaplombowania puszki lub skarbonki.
  • sposób wykonania i zabezpieczenia cegiełki wartościowej.
  • Czy sprzedawane przedmioty są odpowiednio oznakowane. Każdy powinien zawierać nazwę organizatora zbiórki i cenę jednostkową.
Raporty Money.pl
*Badanie Money.pl: Jakimi jesteśmy Mikołajami * Ponad 20 procent internautów nie wspiera nikogo. Przy każdej nadarzającej się okazji robi to jedna dziesiąta badanych. Jeżeli już pomagamy, to najchętniej wrzucając drobne kwoty do skarbonek organizacji zbierających na rzecz dzieci.
*17. finał WOŚP: będzie 100 mln dolarów * Wielka Orkiestra zebrała już 96,5 mln dolarów. Do szpitali trafiło ponad 20 tys. urządzeń.
bEUmStAO
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)