Notowania

plagiat
04.04.2013 06:48

Wielki rabin Francji przyznaje się do plagiatu. "Był to wielki błąd"

Wielki rabin Francji Gilles Bernheim przyznał, że przy pracy nad książką "Czterdzieści medytacji żydowskich" nie był uczciwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alain Azria/CC/Wikimedia)
Gilles Bernheim z prawej.

Wielki rabin Francji Gilles Bernheim przyznał , że wraz z nieoficjalnym współautorem swej książki pod tytułem _ Czterdzieści medytacji żydowskich _ popełnił plagiat, posługując się fragmentami dzieł francuskiego filozofa Jean-Francois Lyotarda.

Rabin Bernheim do tej pory zdecydowanie zaprzeczał oskarżeniom o plagiat, który wytknęli mu blogerzy. W połowie marca portal poświęcony filozofii _ Strass de la philosophie _ wskazał na _ niepokojące podobieństwa _ między _ Czterdziestoma medytacjami żydowskimi _ Bernheima, a opublikowaną w 1996 roku książką _ Devant la loi _ (Wobec prawa), wywiadem - rzeką Lyotarda, z którym rozmawiała Elisabeth Weber.

Bernheim tłumaczy w swym oświadczeniu, że pracę na książką _ z braku czasu _ powierzył częściowo studentowi. - _ Po raz pierwszy i jedyny skorzystałem z takiego rozwiązania (...) Był to wielki błąd. W tym sensie jestem odpowiedzialny _ - napisał rabin.

Wcześniej Bernheim tłumaczył zbieżności między swoim tekstem a książką Lyotarda tym, że korzystał z wykładów filozofa z lat 80.

Krytycy wytknęli jednak wkrótce rabinowi, że pewne fragmenty jego książki są _ zapożyczeniami _ również z innych autorów. Naukowiec uniwersytecki i autor bloga _ Archeologia 'kopiuj i wklej' _ Jean-Noel Darde napisał, że w dziele Bernheima są jeszcze zapewne inne splagiatowane fragmenty, a niektóre fragmenty są wzięte z książek Eliego Wiesela.

AFP przypomina, że niektóre publikacje rabina były cytowane przez Benedykta XVI, a w grudniu poprzedni papież posłużył się cytatami z ostatniego eseju Bernheima w swej argumentacji przeciw małżeństwom gejów.

Czytaj więcej w Money.pl
Plagiat pogrąża niemiecką minister nauki Rezygnacja Annette Schavan nie jest niespodzianką. Po tym jak uniwersytet w Duesseldorfie odebrał jej stopień doktora, dymisja była już tylko kwestią czasu.
Tak rektorzy chcą walczyć z plagiatami Rektorzy zwrócą się do minister nauki o wsparcie dla projektu, który ułatwi zwalczanie plagiatów w pracach studentów, doktorantów i naukowców.
Zarzucają premierowi plagiat. Ukradł pracę? Według komisji uniwersyteckiej jedna trzecia z 300 stron doktoratu została przepisana z prac innych autorów.
Tagi: plagiat, francja, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz