Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielki skarb z zatopionej hiszpańskiej fregaty

0
Podziel się:

Hiszpanie odzyskali skarb, który 200 lat temu poszedł na dno Atlantyku.

Wielki skarb z zatopionej hiszpańskiej fregaty
(Sgt. Howard Blair/public domain/U.S. Air Force)

Dwa samoloty transportowe C-130 Hercules lotnictwa wojskowego Hiszpanii odleciały z bazy sił powietrznych USA w Tampie na Florydzie do Madrytu z ładunkiem 17 ton srebrnych monet wydobytych w 2007 r. z wraku zatopionej ponad 200 lat temu hiszpańskiej fregaty.

W trakcie rozegranego w 1804 roku u południowych wybrzeży Portugalii morskiego starcia, zwanego bitwą koło przylądka Santa Maria, marynarka brytyjska odniosła zwycięstwo nad hiszpańską eskadrą przewożącą metale szlachetne i inne cenne towary z Ameryki Południowej do metropolii.

Fregata _ Nuestra Senora de las Mercedes _ zatonęła wraz z częścią skarbu i około 200 marynarzami, a pozostałe trzy okręty poddały się Brytyjczykom, którzy odprowadzili je do Gibraltaru.

Amerykańska firma Odyssey Marine Exploration, która zajmuje się poszukiwaniem skarbów spoczywających na dnie mórz, zlokalizowała wrak _ Mercedes _ w maju 2007 roku. Wydobyto z niego blisko 600 tys. srebrnych monet o łącznej kolekcjonerskiej wartości ponad pół miliarda dolarów.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z FLORYDY (hiszp):

Wkrótce po przewiezieniu monet do siedziby firmy w Tampie rząd Hiszpanii wystąpił z pozwem sądowym, domagając się ich zwrotu.

Znalazcy próbowali bronić swych praw do skarbu, ale były one obalane w trakcie kolejnych rozpraw przed amerykańskimi sądami federalnymi. Odyssey twierdzi, iż padła ofiarą polityki, gdyż rząd USA publicznie wsparł hiszpańskie wysiłki na rzecz odzyskania monet.

Czytaj w Money.pl
Wart 400 mln euro skarb wraca do Hiszapnii Eksperci zbadali ważące blisko 17 ton cenne znalezisko
Sensacja archeologiczna. Mityczne złoto odnalezione? Angielska badaczka twierdzi, że znalazła kopalnie złota królowej Saby.
business news
ciekawostki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)